Meryl Mägi

SUNDAY SNAP
Yesterday evening snap: Half-time cake and water time in the vip room of A Le Coq Arena, watching my babe play against FC Infonet.

LEATHER SHORTS


Tank Top - Zara, Heels - Nelly, Shorts - H&M, Fur Bag - Custom made, Accessories - H&M


Oh I love it when J feels like putting a lot of effort into photos. He's such a sweetheart for taking those all the time anyway. So the outfit is more a party one and by using bright coloured lipstick and this gorgeous blue tank top it has a real summer vibe to it.

Yesterday we had a fun evening out at the cinema, we watched the movie called "Return to Sender" which had a lot of resemblence to "Gone Girl" so we liked it a lot. Now I'm gonna head to beach and in the evening I'm gonna go see the match between Flora and Infonet. Last day in Tallinn with hon..so tomorrow I'm driving back to Viljandi for some weeks and J is tavelling to Macedonia for a football match.


__________________


Oi kuidas mulle meeldib kui Joonas on pildistamise tujus ja viitsib sättida ja seletada palju. Üldse on ta väga väga suure südamega, et neid pilte viitsib mul alati teha. See outfit on rohkem pidulikum ja erksavärviline huulepulk koos selle kauni sinise maikaga annavad sellele rohkem suvist vibe'i juurde.

Eile oli meil tore õhtu kinos, kus käisime vaatamas filmi "Return to Sender", mis sarnanes vägagi filmile "Gone Girl" seega taaskord meeldis mõlemale. Praegu suundun randa ja õhtul on jalkamäng Flora ja Infoneti vahel, mida vaatama lähen. Kahjuks yäna ongi juba viimane päev Joonasega Tallinnas ning ma sóidan mõneks nädalaks tagasi Viljandi ja tema mängule Makedooniasse.

DINNER AT NOA


Dress - H&M, Shoes - Nelly


On Wednesday J's mom took us out to dinner to a beautiful restaurant Noa which is on the coast of Viimsi with a view to the city and sunset at night. I love to go out with J and his mom now and then and the atmosphere and everything about that restaurant was amazing. Well it's number 1 in Estonia right now so no wonder. I took the lamb kebab in yoghurt sauce and it was insanely delicious. I don't care about foods and restaurants that much but this can't be unsaid haha, it was all so good! I wore my favourite dress which is that bodycon midi dress in yellow from H&M. It fits me like a glove and it looks good at formal events and on a casual day and it can be even folded up short without others noticing it. This is the best buy I've made this Summer, I love it so much!

Now I'm gonna clean in case we will have guests tonight and after that cinema time again. I'm pretty tired from the heat today, went to the beach with an old classmate and bought tons of peas and strawberries and berries from the market with J. Most of it is already eaten by now of course.

_____________________


Kolmapäeval viis Joonase ema meid Joonasega õhtusöögile ilusasse Noa restorani , mis asub Viimsis mereääres vaatega kesklinnale ja õhtul päikeseloojangule. Mulle nii meeldib nendega vahest väljas käia ja kogu restorani atmosfäär ja kõik sellejuures oli hämmastavalt tore. Muidugi on see Eestis number 1 restoran hetkel seega pole ime. Ma tellisin põhiroaks lamba kebabi jogurtikastmes, mis viis täiesti keele alla. Ma pole toidu ja restoranide suur fänn, aga seda ei saa mainimata jätta kuidagi, et kõik oli seal nii hea. Kandsin õhtusöögil oma hetke lemmikkleiti, milleks on keha-kallistav keskmise pikkusega H&M kleit. Istub mulle nagu kinnas kätte ja sobib nii pidulikele väljaminekutele kui ka tavapäeval. Seda saab isegi lühikeseks voltida ilma, et teised sellest aru saaks. Parim ost kindlalt mis ma see suvi teinud, love it!

Nüüd ma asun koristama, sest on võimalik, et meil tuleb külalisi enne kinnominekut. Tegelikult päris väsinud tänasest ülikuumast päevast, kuna käisin vana klassiõega rannas Stroomil ja turult Joonasega hunnikutes herneid, maasikaid ja mureleid ostmas, millest enamik juba otsas muidugi.

HOW TO FOLLOW


Hey! Recently I've seen the amount of my readers growing so I figured I should show you how and where you could follow me and my blog to get the latest updates on posts and everything else. So.. You can follow me on Bloglovin - HERE

...and my Facebook page - HERE

...and Instagram (@merylmgi) HERE


<3 


DENIM &amp; WHITE LACEDenim Jacket - Newyorker, Sneakers - Nike Air Force 1, Jeans - Top Shop, Sunglasses - MQ, Lace Bustier - Nelly, Necklace - Gift from J


I am in a lot of hurry since I decided to go to Tallinn Zoo by myself (J is so busy at the football club everyday ugh) and I need to be back at a certain time so i will make this post quick, no chitchat like always. So since the last postI wrote, I have been walking around in the shops and the city centre and taking pictures with Paul on the rooftop parking lot and some streets here in Tallinn, nothing much. Now as I said I will head to te zoo and in the evening I will have dinner with J and his mom at a fancy restaurant in Viimsi. Tomorrow I don't know what I will do during the first part of the day but in the evening it's the European League match between Flora and a Macedonian vlub so I will be watching J play there.

Gonna run now, byebye! <3

_______________

Mul on hetkel jube kiire kuna otsustasin minna üksipäini Tallinna loomaaeda (Joonasel on kogu aeg kiire jalkaklubis..) ja ma pean tagasi olema kindlaks kellaajaks nii et kiire postitus, vähe töötlust ja ei mingit lobisemist nagu tavaliselt. Viimased paar päeva olen ma käinud ringi poodides, jalutanud kesklinnas ja pildistanud Pauliga katusel ja mõndadel tänavatel siin Tallinnas, paljut polegi. Täna nagu ma juba mainisin käin ära loomaaias ja õhtul on plaanitud õhtusöök Joonase ja ta emaga ühes Viimsi uhkes restoranis. Homme ma ei tea mida teha päeva esimesel poolel aga õhtul on Euroopa Liiga mäng Flora ja Makedoonia vahel nii et lähen vaatan, kuidas Joonas neile vastu saab.

<3