Meryl Mägi

90's GIRL

Shirt & Dress - Mango      Clutch - Calvin Klein       Sneakers - Converse

Got the inspiration for this outfit all over social media and I really started to like this "wear dresses on shirts" trend that originates from 90s. I was born in 1994, but I don't remember people wearing dresses on shirts from 90s at all, but then I saw some screenshots of American TV series from 90s and basically all the young girls wore dresses like that and then I suddenly recalled! Guess it just wasn't an Estonian thing. Anywhooo this can be styled in sooo many ways, with different dresses and buttoned up shirts and grey turtlenecks or whatever you would like! Also you can wear boots, heels or sneakers with that combo. I made it really 90s by adding a golden choker aswell. Love to wear that style a lot now and I'm already on a hunt for a different kind of dress besides that nightgownish slip dress, something that would look cool with a buttoned up white shirt maybe..? 


So midsummer (St John's Day in Estonia) is around the corner and I am in strong debate where and woth whom to spend it, since I have two very very good options. I have some planning and deciding to do now and after that probably a lot of packing since I don't know how long I'm staying away from home haha. What I do know for sure is that around 28th I will be in Tallinn again for a longer while, since Joonas has some exciting games coming and his number one fan is always on spot! 


Happy midsummer y'all! 

_________________________________________________________________


Sain inspiratsiooni selleks riietuseks üle terve sotsiaalmeedia ja mulle hakkas hullult meeldima see "kanna kleite särkide peal" trend, mis pärineb 90ndatest. Ma sündisin 1994, aga ei mäleta, et inimesed oleks väga kleite särkidel kandnud, aga siis nägin pilte Ameerika telesarjadest 90ndatest ja põhimõtteliselt enamikel noorematel oli see riietus ja siis tuli ka meelde, kus ma seda näinud olin. Tundub, et see polnud lihtsalt "Eesti teema" siis. Igaatahes, seda riietust saab sobitada niii paljudel erinevatel viisidel, erinevate kleitide, triiksärkide, hallide polodega või misiganes sulle meeldib! Saab kanda saapaid, ketse ja kontsasid selle komboga. Ma tegin selle väga 90ndate moodi lisades ka kuldse choker kaelaehte. Väga meeldib seda stiili nüüd kanda ja hoian vaikselt silmad lahti teistsuguse kleidi osas, kui see öösärki meenutav slip kleit. Otsin midagi sellist, mis näeks lahe välja valge triiksärgiga ehk..? 


Jaanipäev on ümber nurga ja mul on karm dilemma kus ja kellega seda veeta, kuna mul on kaks väga head valikut. Seega ongi mul nüüd palju planeerimist ja otsustamist teha ning pärast seda ilmselt ka palju pakkimist, kuna ma ei tea kauaks ma kodust eemal olen haha. Mida ma kindlalt tean on see, et 28.nda juuni ümber olen pikemat aega Tallinnas, kuna Joonasel on mitu väga põnevat mängu tulemas ja number üks fänn on alati kohal!


Vahvat jaanipäeva kõigile! Comments

Loading comments...
Show all comments
Form is loading