Meryl Mägi

PONCHO x LACE-UP BOOTS

Poncho - Lindex    Jeans - Dr.Denim     Lace-Up Boots - Nelly/ HERE     Bag - Zara

Yes babes, back at it again with the lace-up boots. Once you start you can't stop haha! I loved the idea of wearing these boots on top of jeans because it makes them look just a wee bit more casual and with the poncho you could totally hit the streets without looking over-the-top. Also wearing them on top of jeans is so much more comfortable and warm and still looks as good in my opinion. 


Today I went to the gym-jim-gympa and realized I've hurt myself a bit there lately, my hip really feels weird for some time now. I've been working out so much and so tensely with bigger and bigger weights every week that no wonder my body starts to ache, but now I will rest my body in Estonia for 2 weeks. Going to the gym is is so addictive, even more when you see how lean your body gets after some time and it's easy to go over board.


Today starts the 2-day Tallinn Fashion Week Spring edition and I am so so sad I can't participate due to being in Sweden still, such cool designers show up for it and I just really like the atmosphere at these fashion weeks. Oh well, see you in Autumn! Oh and it's a happy thing when 2 days before your flight all your packages you didn't expect to see happen to arrive. No stress about them and you will see these very soon on blog. Now I'm getting back to essay writing and hopefully get to see J playing in the national team against Norway tonight. All the best guuuyys! <3
__________________________________________________________________________________________________
Yeppp, jälle ta oma ülesnööritud saabastega. Kui juba alustad, siis enam pidama ei saa nendega haha! Mulle nii meeldib see idee, et kanda neid nöörsaapaid teksade peal, sest see muudab nad vähe rohkem casual'iks ja koos ponšoga võibki täitsa nii tänaval ju käia. Teksade peal kandmine on ka palju mugavam ja minu arvates näeb täpselt sama hea välja ikka. 


Täna käisin jõukas-jimmys-gympas hommikul ja avastasin, et ma olen seal endale vist hiljuti liiga teinud, eriti sellepärast, et mu puus tundub väga imelik juba mingit aega. Ma olen nii palju trenni teinud ja nii pingeliselt, pannud juurde ja juurde raskusi iga nädal nii et pole ka ime, et keha peagi valutama hakkas. Nüüd saab aga kenasti Eestis puhata trennist 2 nädalat. Jõukasse minek on nii sõltuvust tekitav, eriti kui hakkad nägema kuidas see sind vaikselt vormib aina ja nii ongi lihtne üle pingutada.


Täna algab Tallinn Fashion Week'i kevaderi ja mul on nii nii kahju, et ei saa seekord osaleda, kuna olen ikka veel Rootsis. Nii ägedad disainerid astuvad oma kollektsioonidega üles ja mulle väga meeldib üldine atmosfäär fashion week'idel. Aga mis seal ikka, kohtume sügisel! Ahjaa, alati rõõmus kui 2 päeva enne lendu jõuavad kõik su pakid järsku kohale, mida sa isegi ei lootnud näha enne minekut. Pakkide sisud ka kohe-varsti blogis näha. Okei, nüüd aeg tagasi essee juurde asuda ja loodetavasti näeb täna õhtul Norra vastu ka Joonast Eesti koondise eest platsil. Kõike heaaad!! <3Comments

Loading comments...
Show all comments
Form is loading