Meryl Mägi

SIENNA HEARTS LINDEX - VOL 2


Me and girls wearing Sienna Hearts Lindex collection.


Photos - Sandra Palm/ her page HERE

Make-up - Liina Ütt, her page HEREHey babes, here is the second outfit from the Sienna Hearts Lindex collection shoot. I'm wearing the flowy kimono-dress and clutch from the collection and a Lindex hat. To see more of what Kristjaana and Triinu are wearing check out their pages HERE and HERE. I don't usually wear a lot of patterns and boho-style so it was so fun to try it out. I'm more of a minimalist Scandinavia girl, but summer just requires some great flowy fabrics into your closet. This collection has it all!


I already talked a lot about the collection in the previous Sienna Hearts Lindex post (scroll down), but would love to add more. The face of the glamorous collection is Sienna Miller, who besides being a wondeful actress does a lot for charity and thus matches the Lindex attitude well. The key pieces of the collection are the flowy open-neck white blouse, the red maxi dress and wide boot-cut jeans. Sienna herself said that the flowy blouses and jeans are true classic pieces and she loves the fit and fabric a lot. 


The collection will be in stores and on www.lindex.com already tomorrow, on 31st March! Grab your favourite summer piece loves! ___________________________________________________________________________Hei hei teie kõik, teie ees on Sienna Hearts Lindex kollektsiooni teine outfit. Minu seljas olev õhuline kimono-kleit ja kott on Sienna kollektsioonist ja kaabu Lindexist. Et näha rohkem pilte Kristjaana ja Triinu kollektsiooni esemetest, vaadake SIIA ja SIIA. Ma tavaliselt ei kanna palju mustreid ega boho-stiili, seega minu jaoks oli väga uus ja huvitav see kõik. Ma olen rohkem selline minimalistlik Skandinaavia tüdruk, kuid suvi lihtsalt nõuab kappi kergest kangast lendlevaid riideid. Sellest kollektsioonist leiab just seda!


Juba eelmises Sienna Hearts Lindex postituses rääkisin pikalt kollektsioonist (kerige alla), aga lisaksin veel mõne lause. Selle glamuurse kollektsiooni reklaaminägu on Sienna Miller, kes on imeline näitlejanna ja peale selle tegeleb veel aktiivselt heategevusega, seega tema iseloom sobib ideaalselt Lindex'iga. Kollektsiooni võtmeesemeteks on õhtuline avaralõikeline valge pluus, maksikleit ja laieneva lõikega teksapüksid. Sienna arvates on see õhuline kergest kangast valge pluus ja alt laienevad teksad ideaalsed klassikud ning istuvad fantastiliselt hästi.


Kollektsioon jõuab 18 riigi poodidesse ja kodulehele www.lindex.com juba homme, 31.märtsil! Minge haarake oma lemmik suveriie armsad! 

Comments

Loading comments...
Show all comments
Form is loading