Meryl Mägi

SHOWROOM STYLING

Picking out favourite shoes from Showroom Styling store

Photos - Kätlin Võsu

Wearing the beautiful sequin dress from Motel Rocks/ HERE (on sale!)Hey babes! Right now I'm sitting on the train on my way to Tallinn, watching the snowfall outside and thinking how to describe here how much I like the new shoe store at Tartu Kvartal called Showroom Styling. I paid a visit there yesterday and decided to pick out and show you guys my most favourite pieces from their selection. Their current selection of Winter boots is absolutely perfect, ranging from high quality brands like Vagabond, Bronx, etc. All my favourites are pictured above, like for example the furry pointy boots, the cut-out heel boots I tried on and the little bit higher ankle boots that are really popular right now. The slip-ons were also super cute and you can actually still wear them with cold weather with tights for example. And of course there were the heels..my weakness..I just imagine myself having this wall sized shoe shelf where I would definitely add these ombre stilettos by Bronx, for the sake of their beauty. Pictured next to the ombre stilettos are the strap stilettos that Kätlin told me are the comfiest party heels you'd ever wear, so that's why I definitely chose them as one of my favourites from the store. I mean honestly I couldn't post about all my favourites there, because there were too many, but these shoes won my heart immediately. They also have a big selection of different clutches and handbags and also men's shoes. 


The store itself is amazingly beautiful, alll clear white with flowers and gorgeous shoes everywhere. So tempting to step inside haha! I have to say that as a constant shopper around Estonian cities, Showroom is the only one that has gotten a WOW out of my mouth with its looks. I remember visiting it when Kvartal had just opened and I just had to go in there as the first thing, because of its beautiful selection staring at me already from far away. Right now they have their single store in Tartu Kvartal, but here's the news people - they are soon opening in Tallinn and an online store aswell!! I will let you know here once they do of course, but the online store will definitely have a bigger selection! 


I got to pick out a pair of shoes for myself aswell that I will post here real soon. Can you guess which ones I picked?


_____________________________________________________________


Hei mu armsad! Istun hetkel rongis teel Tallinna, vaatan kuidas lumi langeb ja mõtlen, kuidas siin sõnadesse panna, kui väga mulle võib meeldida üks kingapood - Showroom Styling Tartu Kvartalis. Külastasin nende poodi eile ning otsustasin teie jaoks välja valida ja üles pildistada oma lemmikjalanõud. Nende praegune valik talvesaapaid on täiesti ideaalne ning koonsbe kõrgkvaliteet brändidest nagu Bronx, Vagabond, jne. Kõik mu lemmikud on ülal piltidel, nagu näiteks need terava ninaga karvased poolsaapad, cut-out kontsaga poolsapaad ja vähe kõrgema säärega poolsaapad, mis on hetkel väga väga populaarsed. Slipid olid samuti super armsad ning neid saab isegi praegugi veel näiteks sukkpükstega kanda. Ja muidugi oli seal kontsakingi...mu nõrkused..ja ma lihtsalt kujutasin end ette oma tulevase seinasuuruse kingariiuliga, kus need Bronx'i ombre stiletod oma ilu pärast kindlalt seisaksid. Ombre stiletode kõrval on pildil ka peenikese rihmaga stiletod, mis Kätlini sõnul pidavat olema mugavaimad peokingad eales. Just selle fakti tõttu lisasin nad juba kindlalt oma lemmikute hulka. Ausalt, ma ei suudaks siia kõiki neid kauneid asju teile näidata, kuna lemmikuid oli tõsiselt palju, aga need konkreetsed võitsid mu südame koheselt. Neil on poes ka suur valik erinevaid ridiküle, käekotte ning ka valik meeste jalanõusid. 


Pood ise on vapustavalt ilus, kõik on puhas valge ning lilled ja kaunid jalanõud on igalpool, et see lausa kutsub külastama haha! Olen päris tihe shoppaja erinevates Eesti linnades ning pean tunnsitama, et see pood on ainuke, mis on WOW sõna minust välja saanud. Mäletan, et külastasin seda poodi esimest korda kui Tartu Kvartal alles avati ning see oligi päris esimene pood, kuhu sisse astusin just seepärast, et nende valik kutsus juba kaugelt vaatama. Hetkel on nende ainuke pood Tartu Kvartalis, aga siit ka teile üks uudis - nad avavad peagi poe ka Tallinnas ning samuti ka e-poe!!! Ma muidugi annan siin teada koheselt, kui need valmis, kuid võin juba öelda, et e-poes saab olema palju suurem valik!


Valisin ka ise välja paari jalanõusid sealt, mida varsti blogis ka näeb. Oskate pakkuda, millised ma lõpuks välja valisin?  


26 oktober 2016 13:26 | FASHION |

Comments

Loading comments...
Show all comments
Form is loading