Meryl Mägi

GUESSEverything is from the Guess store at Viru Keskus.


Another one where I'm wearing Guess from head to toe. I already saw the bling knit (haha) last time I visited the store and it has been pulling my heart strings ever since. I don't know what it is about it..probably that it is a almost turtleneck while the sequin goes all the way up and maybe the way the sequin matches the grey shade of the knit or possibly the fact that it is loose but at the same time figure-hugging. Since the knit itself is already so eye-catching then I matched it with simple leather pants that are the most comfortable leather pants I've ever tried in my life, so soft! Also added a pair of sneakers with polka dots and well I just couldn't leave that really cool leather jacket out of it as it goes so well with the outfit anyway right? All these pieces and many many more beautiful ones are available at Guess store in Viru keskus and porribly in other big malls in Tallinn as well. 

Yesterday I spent my evening at the Denim Dream denim party modelling for the fashion show, celebrating the new collection and having such a great time! I will post seperately about this event really soon. Now I'll send some e-mails, make some calls and off to hairdressers soon. Tomorrow is the last day at home before summer. My mom and dad will also go to Stockholm tomorrow so I'm meeting them in Tallinn before my flight and we're all gonna have enough time before our departures to watch J's football game. Happy we get to do this before I leave! 

__________________________________________________


Veel üks postitus, kus kannan peast jalatallani Guess'i. Ma juba nägin seda bling kampsunit (haha) eelmine kord, kui poodi külastasin ja see on hingel olnud siiamaani. Ma ei tea, miks see mulle nii meeldib..võib-olla sellepärast, et see on pooleldi kõrge kaelusega ning litrid lähevad täiesti üles välja või äkki on see just see, kuidas litrid sobivad kampsuni halli tooniga nii ilusti või võib-olla on asi selles, et see pole selline ümber kampsun aga istub ikkagi ilusti kehasse. Kuna kampsun ise on juba päris pilkupüüdev, siis sobitasin selle juurde väga lihtsad nahkpüksid, mis on muide kõige mugavamad nahkpüksid, mis ma endale elaes jalga tõmmanud olen, nii pehmed! Lisasin paari täpilisi ketse ega suutnud muidugi jätta juurde lisamata seda super lahedat nahktagi, mis sobib outfit'iga ju hästi samuti. Kõik need riided ja palju palju muud ilusat on saadaval Viru keskuse Guess'is ning kindlasti ka teistes suuremates kaubamajades Tallinnas.

Eile veetsin õhtu Denim Dream'i teksapeol, kus astusin üles modellina nende moeshow'l ja tähistasime nende esimest teksakollektsiooni. Mul oli tõesti super vahva õhtu, aga ma kirjutan sellest eraldi vähe pikemalt peagi. Saadan nüüd mõned e-mailid, teen paar kõnet ja varsti juuksurisse. Homme ongi viimane päev kodus enne suve. Ema ja isa lähevad homme samuti Stockholm'i, seega saan nendega kokku enne meie väljasõite ning meil on isegi võimalus vaadata ära üks J jalkamäng enne. Super hea meel, et meil see võimalus on enne, kui ma jälle kauaks ära! 

Comments

Loading comments...
Show all comments
Form is loading