Meryl Mägi

MEGA OVERSIZED COAT BY LINDEX
Coat - Lindex (sold out online, but available in stores)        Knit - Topshop        Pants - H&M       Sneakers - Nike Good morning! I have a day off and figured it was about time for me to post some new outfit photos, especially the ones I have somehow forgotten. So I found this amazing Lindex coat from Lindex showroom. It's from A/W season and one of the best coats I've seen from Lindex definitely. Every winter Lindex has been the number one, absolutely top please to get beautiful coats from. Through years I've found my most favourite classic coats from there and this HUGE one is now one of them. It's so big I could fit my two friends under it with me (goals) and it almost covers my sneakers too. The coat is all wool, has the coolest inside texture (but I heard the ones in the store have a different inside though? Not sure!) and thanks to all that it is so warm and cozy! I wear mine on especially cold winter days when I want myself to feel like I'm in a blanket but hey, car rides are a bit troubly with this haha! But It kind of as a Rihanna vibe to it right? She likes to wear these huge coats and jackets all the time and I completely get her with that. I have two of these in my closet now! Oh did I mention you can wear this coat as a cape!? Will show you soon! 

Tonight I'm having dinner with the company I work in and will spend the day cleaning my stuff and trying to get back on track with all my undone blog things, e-mails and posts. Have you done all your Christmas shopping yet? I'm done with all except for a few gifting bags that I need to fetch today, because me and J are heading to our hometown for Christmas already tomorrow! 

Talk to you soon! x

___________________________________________________________________________________


Tere hommikust! Mul on täna vaba päev nii et on ideaalne aeg postitada taas üks outfit siia ja kindlasti üks selline, mille olen täiesti unustanud postitada. NIi siis, leidsin selle ägeda mantli Lindexi showroom'ist. See on sügis-talve kollektsioonist ning üks parimaid mantleid, mis ma Lindexilt näinud. Iga talv on Lindex olnud number üks ja täiesti top koht, kust leida ilusaid mantleid. Läbi aastate olen leidnud oma kõige ilusamad klassikalised mantlid just sealt ja see TOHUTU mantel on nüüd üks nendest. See on nii suur, et ma saaks kaks oma sõpra mahutada selle alla (goals) ja see katab peaaegu et isegi mu ketsid ära. Mantel on üleni villast, koos väga laheda mustriga voodriga (kuulsin küll, et poes on vist müügil teise voodriga mantlid? Pole päris kindel!) ja tänu sellele on mantel nii soe ja mugav! Kannan enda oma väga külmadel talvepäevadel, kui tahaks nagu teki sees olla, aga hei, autosõidud on sellega siiski pisut keerulised haha! KUidagi oleks nagu see mantel Rihanna vibe'iga eks? Talle meeldib kanda neid tohutu suuri mantleid ja jakke ja ma täiesti mõistan teda selle kohapealt. Mul on nüüd kapis juba kaks sellist! Ah ja, kas ma mainisin, et seda mantlit saab kanda ka keebina!? Näitan seda juba peagi! 

Täna söön õhtust firmaga, kus töötan ja päeva veedan oma asju koristades ja proovides rajale tagasi saada postituste, blogitöö, e-mailide ja muu sellisega. Muide kas te olete kõik jõulukingid juba ära ostnud? Mul on kõik olemas peale paari kinkepaki, mida pean ka täna poodlema minema, sest me J'ga liigume juba homme kodulinna ära jõuludeks 

Räägime peagi! x

21 december 2017 11:14 | FASHION |

Comments

Loading comments...
Show all comments
Form is loading