Meryl Mägi

#23 IT'S MY BIRTHDAY!
Photos by the amazing Liina Notta.

Her page HERE, Facebook page HERE and Instagram HERE


IT'S MY 23rd BIRTHDAY TODAY!!!


Today I'm turning a bit older again, sending off my favourite age 22 that just sounds so cool and young. 23 is like almost approaching 25, which is already a quarter of a century and I think this is the time when I will start feeling somekind of a rush already. So I was born at 12:05, but my boyfriend was the only one to remember that one haha (proud actually). Woke up hoping I don't have a fever anymore, I didn't, but now I just have a bad cough which is actually way worse, because fever is just like this relaxed feeling. Asked J's mom yesterday if it's weird to enjoy the fever-feeling and she said yup, but somehow it's so relaxing and I usually feel like daydreaming when I have it. Cool feeling and also not able to do absolutely anything. 

Back on the b-day track now...I really had a fantastic day, even though I spent half of it trying to get better and sending e-mails. It just happened to be on my birthday when I got a deal I'd been longing for so long for my blog. I also got reaaallly beautiful flowers and a lot of Ferrero Rocher today, my favourite thing! Even my little doggies treated me so well today, they just tried to stop me from using my laptop twice today, how nice of them! I spent the evening by meeting up with one of my best friends Kerstin at the local winebar. I hadn't seen her for half a year, since she lived in Australia before and it was so fun to hear about all her adventures and also try out that new wine spot at the same time.  I have to head to Tallinn tomorrow morning to the Polhem Showroom and then celebrate our b-days with J at Horisont in the evening! Oh how good it is to spend the birthday week at home after all these years! 

Btw, how amazing are these photos taken by Liina Notta!? When I went to take these with her I already knew she was so so extremely talented, especially with the editing part, but she surprised me once again now that I recieved the ones of me. I have no idea how she gives everyone such a beautiful glow and how she comes up with these amazing edits, but he,y you go girl! That's just the right way to do it! She is also a talented make-up artist, so make sure you check out her pages from the links above! 

Thank you everyone for alll your birthday wishes via all social media, text messages and calls! I've read every single one of these and I appreciate all the kind words and lovely notes you have left me! My day was so wonderful thanks to you and I hope all these wishes come back to you as well! <3

______________________________________________________


TÄNA ON MU 23. SÜNNIPÄEV!!


Tänasest olen jälle taas pisut vanem saates ära lemmiku 22. aasta, kuna see kõlab lihtsalt väga lahedalt ja noorelt. 23 oleks nagu peaaegu 25 juba, mis on ju veerand sajandit ning mul on tunne, et 25 - aastasena hakkab mul juba mingisugune pinge peale tulema. Sündisin kunagi täpselt 12:05, kuid ainuke, kes sellest kellaajast kinni pidas oli mu peika haha (väga uhke tegelt selle üle). Ärkasin üles lootes, et mul pole enam palavikku ja seda polnudki, aga oli tekkinud mingisugune tobe köha, mis on isegi tegelikult ju hullem, kuna palavik on lihstalt selline rahulik tunne. Küsisin eile J emalt, kas on imelik, et mulle meeldib palaviku tunne. Ta ütles et on, aga ma ei tea, see on lihtsalt kuidagi rahustav, nagu näeks kohati und isegi. Muidugi ei suuda väga palju teha selajal.

Aga tagasi nüüd sünnipäeva teema juurde...mul oli üks super vahva päev, kuigi poole sellest veetsin proovides terveks saada ja e-maile saates. Just minu sünnipäeval juhtus see, et ma sain oma blogile diili, mida ma nii kaua oodanud olen. Sain ka hulga imeilusaid lilli ja palju Ferrero Rocher'it, oma lemmikut! Isegi mu koerakesed käitusid minuga palju paremini, kuna takistasid mind läpakas tööd tegemast vaid kaks korda täna. Nii tore neist! Õhtu veetsin ühega oma parimatest sõbrannadest, Kerstiniga, kellega läksime Viljandis vinoteeki. Ma polnud teda pea pool aastat näinud, seega oli super tore kuulata kõikidest tema seilustest Austraalias ning uudistada ka seda uut kohta, kuna me polnud kumbki seal varem käinud. Pean homme Tallinna tagasi suunduma, et külastada Polhem'i showroom'i ning siis tähistame Horisondis minu ja J sünnipäeva. Oh kui tore on veeta sünnipäevanädal kodus pärast kõiki neid aastaid! 

Muide, kui lahedad on need Liina Notta tehtud pildid üldse!? Teadsin juba stuudiosse minnes, et ta on super andekas, eriti just töötluse osas, aga ta suutis ikka veel mind üllatada, kui need pildid kätte sain. Mul pole õna aimu ka, kuidas ta kõigile selle ilusa terve "glow'i" annab ning kuidas ta nende ägedate ideede ja töötluste peale tuleb, aga you go girl! Nii peabki! Ta on ka väga andekas meikar, seega vaadake kindlasti üle ta lehed, mis ma ülal märkisin.

Suur suur tänu kõigile, kes mulle täna õnne soovisid läbi sotsiaalmeedia, sõnumite või kõnede!! Lugesin absoluutselt igat ühte ning ma väga tänan kõigi nende armsate soovide ja sõnade eest! Mu päev oli imetore tänu teile ning soovin teile kõigile täpselt kõike seda sama ka tagasi! <3

9 februari 2017 22:02 | FASHION |

Comments

Loading comments...
Show all comments
Form is loading