Meryl Mägi

LACK OF FOCUS
Jacket - Guess       Knit - Lindex/ HERE        Jeans - Dr. Denim        Watch & Cuff - Daniel Wellington/ HERE         Sneakers - Tommy HilfigerFirst of all happy 99th birthday to my home country Estonia!! 


Today I decided to go real simple with my outfit. Just a little bun, sweater, my favourite satin jacket, sneakers and jeans. I don't actually really wear stripes or any patterns for that matter, but I really really liked this Holly White knit from Lindex, so I kinda stepped out of my comfort zone with that. It also has those cute ruffles on shoulders that make it a bit more fun. So why such an unusually different look (for myself mostly)? 

To be honest, I've kind of lost touch with myself during last couple of days. I suddenly find myself doubting everything I do, which is very weird because as all my friends probably know, I'm one of the most confident people out there probably. I usually have a lot of faith in everything I do and mostly think it's so very right as well haha. That can even be noticed on my blog and Instagram, as I have no idea anymore what is pretty and what I like, especially when it comes to editing, so everything looks different. I can't even pick out my favourites from an online store, because I doubt my every decision. I think I just need a bit of time to find my touch again with all the things, especially what I want and what I like. Might be the fact that I have 30 things on my mind everyday at once and I can't find a niche how to rock through them simply. I re-signed my gym contract now, so I will see if a proper work out routine will fix my messed up head and hopefully I will get back on track soon! 

Happy celebrating to my fellow Estonians and hope you had a great day! I'm off to cook something delicious, clear my head and will soon start watching the President's speech, the "penguin" parade and all the dresses! 


___________________________________________________


Esmalt palju õnne koduriigile Eestile 99. sünnipäeva puhul!!

Täna otsustasin minna lihtsamat teed pidi oma outfit'iga. Lihtsalt väike krunn, kampsun, lemmik satiinjakk, ketsid ning teksad. Ma tegelikult ei kanna absoluutselt triipu või pigem üldse mingeid mustreid, aga mulle väga väga meeldis see Holly White'i kudum Lindex'ist nii et ma astusin sellega pisut oma mugavustsoonist välja. Selles on ka armsad satsid õlgadel, mis teevad kampsuni palju lõbusamaks. Aga miks siis selline (minu jaoks) ebatavaline riietus?

Kui aus olla, siis ma olen kaotanud touch'i iseendaga viimastel päevadel. Ma järsku kahtlen igas asjas mis ma teen, mis on väga kummaline, kuna mu kõik sõbrad ilmselt teavad, et ma olen üks enesekindlamaid inimesi üldse. Tavaliselt usun kõigesse, mis ma teen ning enamasti arvan, et see on ka ainuõige haha. Seda on märgata ka mu blogis ning Instagram'is, kuna mul pole enam seda kindlat sihti, mis on mu jaoks ilus ja mis mulle meeldib, eriti kui asi puutub töötlusesse. Seepärast näebki kõik pisut erinev välja. Ma ei oska isegi netipoodidest midagi välja valida, kuna kahtlen nii hullult oma valikutes. Mul on ilmselt pisut aega vaja, et leida oma touch tagasi ja teada mis ma tahan ja mis mulle meeldib. Asi võib olla ka selles, et mul on päevajooksul 30 asja korraga mõttes ning ma ei leia seda nišši, kuidas neid sujuvalt lahendada. Sõlimisin uuesti jõukaga lepingu nii et ehk paneb üks korralik trennirutiin mu pea paika tagasi ning olen peagi tagasi oma rajal! 

Vahvat tähistamist kaaseestlastele ning loodan, et teil oli tore päev! Lähen kokkan nüüd endale midagi maitsvat, pühin pea pulkadest ouhtaks ning hakkan peagi presidendi kõnet, pingviiniparaadi ning muidugi kleite vaatama! 

24 februari 2017 17:16 | FASHION |

Comments

Loading comments...
Show all comments
Form is loading