Meryl Mägi

DARK BLUE VELVET
Boots - Missy Empire/ HERE        Faux Fur - Balmain x H&M       Jeans - Dr. Denim (self-ripped)        Sweater - Seppälä

 

 

Hello again Sweden! Weird but so cool to be back again over 1,5 months. It was really fun in Estonia for that long time, but Sweden is where I want to be and where I feel really peaceful and at home. Just before my flight I managed to take photos of these super cool boots from Missy Empire. Really comfortable because of the mid-height heel and well there's just something about dark blue velvet that gets me. They also have them in other colours as well. J was actually the one who came up with this photo spot and I would have never thought of a more perfect and cool background as this..throughout these blogging years he has really developed an "eye" for these kind of things. 

Talking about Estonia...I actually am going back for a week on Sunday, because I will spend my birthday week there and celebrate together with J since his b-day is on 2nd of February and mine is on 9th. Also have some projects I cannnottt miss at that time (more of them soon), so there is a million reasons I have to go back, but I also had to go to uni this week, so that's why I just couldn't stay longer for these. After many years I get to spend my b-day with family and J and guys you have no idea how much this means to me. My friends here have always made my birthdays here remarkable (biggest shout out to Migle who hosted the surprise party), but there has always been this little piece missing you know. So everyone who wants to meet me, I will be in Est from 5th to 12th of February! 

Have a succesful new week! x

___________________________________________________


Tere taas Rootsi! Imelik, aga samas väga lahe olla taas tagasi pärast 1,5 kuud. Eestis oli väga tore olla nii pikalt, aga Rootsi on ikkagi see koht, kus ma tahan olla ja kus on kodusem tunne. Enne lendu jõudsin teha pildid neist super ägedatest saabastest Missy Empire'lt. Need on väga mugavad just nende keskmise kõrgusega kontsade tõttu ja miski tumesinise sameti juures lihtsalt köidab väga. Neil on neid saapaid muidugi ka teistes värvides  saadaval. J oli see, kes tegelikult selle fotopaiga leidis, mille peale ma poleks ausalt öeldes tulnudki..pärast kõiki neid blogiaastaid on ta tõesti kasvatanud endale juba "silma" selliste asjade jaoks. 

Rääkides veel Eestist...ma lähen tegelikult pühapäeval juba jälle nädalaks tagasi, kuna ma veedan seal oma sünnipäeva nädala, mida saan koos J'ga tähstada, kuna tema sünnipäev on 2. ja minul 9. veebruaril. Pluss on mitu projekti, millest lihtsalt ei saaa ilma jääda ( neist juba peagi lähemalt), nii et on kuskil miljon põhjust, miks tagasi minna. Pidin olema see nädal koolis ning sellepärast ei saanud lihtsalt jutti kauem kohapeal olla. Pärast mitut aastat saan veeta sünnipäeva pere ja J'ga ning teil pole aimu ka vast kui hea meel mul selle üle on. Mu sõbrad siin on alati iga sünnipäeva meeldejäävaks teinud (eriline tänu Miglele üllatuspeo eest üks aasta), kuid alati on midagi puudu olnud lihtsalt. Nii et kõik, kes tahavad kohtuda see aeg, siis olen Eestis 5.-12.veebruar! 

Edukat uut nädalat! x


30 januari 2017 21:14 | FASHION |

Comments

Loading comments...
Show all comments
Form is loading