Meryl Mägi

GINGHAM
Jacket - Chiquelle/ HERE        Jeans - Topshop        Tee - Ginatricot       Bag - Moschino         Sunglasses - Zara 
Hi thereeee! The weather has been so down lately, really feel like I need an escape soon if this isn't getting any better here. The other day I met up with my long time Aussie girl Kerstin and caught up with all the missing parts since we last saw in February. Also took some quick photos featuring the gingham jeans. I have a love-hate relationship when it comes to gingham, since I don't really fancy the pattern on a lot of things like dresses for example, but I think it looks sooo dope on jeans, pants and bikini, so I couldn't resist getting a pair of tight jeans myself! 

A while back I gave an interview to the Mood magazine here in Estonia, more precisely their online magazine, and in case you wanna learn a bit more about me and my blog, then you gotta Google Translate the hell out of this haha. But anyway you can find it HERE!

I'm gonna gather a few photos to develop on photopaper now, since I'm old school like that and I don't trust technology at all (from bad experience). Also gonna pack a little and meet up with another bestie tonight! Have a great weekend! x

______________________________________________________________________


Tereee! Ilm on olnud nii kehva hiljuti. Tundub, et tuleb ära põgeneda siit kui asi paremaks ei lähe. Sel nädalal sain kokku oma pikaaegse Aussie tüdruku Kerstiniga ning jõudsime täita kõik lüngad, mis tekkinud on pärast veebruari kui viimati nägime. Tegime ka mõned kiired pildid, minu puhul siis uutest gingham mustriga teksadest. Mul on selline meeldib-ei meeldi arvamus gingham'i vastu, kuna mulle ei meeldi see muster eriti näiteks kleitidel, aga minu arust näeb see nii äge välja just teksadel, pükstel ning bikiinidel, nii et ei saanud ära öelda ka ise ühest sellisest teksapaarist!

Veidi aega tagasi andsin intervjuu ajakirjale Mood, täpsemalt nende veebiajakirjale, kus räägin pikalt endast, stiilist ning blogist. Võtke minut ja lugege ikka läbi! Artikli leiab SIIT!

Kogun nüüd kokku mõned pildid mida ilmutada, kuna ma olen selline old school ikka veel ega usalda tehnoloogiat piisavalt (halvad kogemused). Samuti pakin natuke ja saan kokku järgmise lemmikuga täna õhtul! Vahvat nädalavahetust! x 

Comments

Loading comments...
Show all comments
Form is loading