Meryl Mägi

SKY BLUE SATIN

Jumpsuit - Lindex/ HERE (on sale!)         Shoes - Quiz/ HERE        Belt - Gucci         Bag - Guess/ Denim Dream          Sunglasses- Ray Ban
Midsummer is over and I hope everyone had the best time! I spent mine with family and J at friend's country side and at some point ma and J took the boat in the middle of the lake, did some fishing and watched the city's bon fire being lit at the beach. Such a lovely night! He's off to Austria today and I can get back to my daily stuff since I have so much to do and plan now.

Before we headed off to our hometown, we visited the new market place in Tallinn and found so many cute photo spots and dining places there. Also took these photos of my new light blue satin jumpsuit that I found from Lindex Showroom the other day. I am a huge fan of satin right now and I just couldn't keep myself from wearing this gorgeous piece, eventhough it requires a belt on me since it's one size too big and heels since it's too long, but I think I will have it adjusted because I just love it too much. It's really flowy and the material glistens so beautifully in the sun, definitely a must-have for a bit more chic look or for any kind of summer party! 

 _________________________________________________________________________________


Jaanipäev on läbi ja loodan, et kõigil oli super tore aeg! Mina veetsin enda oma koos pere ja J'ga sõprade juures ning mingi aeg võtsime J'ga kaatri ning läksime keset järve kala püüdma ja linnajaanitule süütamist vaatama, mis toimus sealsamas rannas. Nii tore õhtu! Täna suundub ta Austriasse ning ma saan taas asuda oma igapäevaste asjade kallale, kuna hetkel on nii palju teha ja planeerida.

Enne jaanipäevale sõitmist käisime läbi ka uuelt Baltijaama turult ning leidsime nii palju armsaid pildistamiskohti ning häid söögikohti. Tegime ka need pildid mu uue helesinise satiinist jumpsuit'iga, mille haarasin kaasa viimati Lindex'i Showroom'ist. Ma olen suur satiini fänn hetkel ning ei suutnud seda võtmata jätta, kuigi pean kandma seda hetkel vööga kuna see on ühe numbri võrra suur ja tahab kontsasid kuna on ka liiga pikk, aga ma arvan, et lasen selle enda järgi kohandada, sest see on tõesti üks super ilus ese. Riie on mõnusalt lendlev ja särab päikese käes, kindlasti üks must-have kui tahta välja näha rohkem šikk ja sobib absoluutselt igale suvepeole ka! 

Comments

Loading comments...
Show all comments
Form is loading