Meryl Mägi

SUMMERS ON THE LAKE
Top - Miss Bardo/ HERE        Jeans - Levi's

 

Talk about awkward hand poses... I was fighting the wind you know haha! Being back at home is so great. J also had a little break from football so we spent that time in our hometown and mainly on my family's boat on the lake, fishing, watching the sunset and sunbathing. So happy for all this! Have had a good rest and peace of mind for a couple of days but now I hopped on the train to Tallinn because tomorrow I start with the blog work again and have some interviews as well. Gonna hop by hometown on Friday, but then back again. So much to do in the following days and I still feel like I haven't had enough rest, but at least the weather went bad so I don't regret not spending my days on the boat instead haha! 

I found my little ruffle crop from Miss Bardo and I just love it so much on hot days! So easy to pair up with high waist shorts or jeans or why not wide leg pants with a high waist as well? It's the cutest top and I just love that the middle part is so tiny and the sleeves are HUGE! 

Have to start packing up stuff on train now, gonna reach Tallinn soon and will immediately hop to the cinema with J and friends. Have a good Tuesday night guys! x

_______________________________________________________


Rääkides veidratest käepoosidest... ausalt ma kaklesin tuulega, teate ju küll haha! Kodus on nii tore olla praegu. J'l oli samuti väike paus jalgpallist seega veetsime selle aja kodulinnas mõlemad ning peamiselt mu pere kaatril järvel püüdes kala, päevitades ja vaadates õhtupäikest. Nii hea meel, et selline võimalus alati kodus on! Sain nüüd puhata mõned päevad, kuid täna juba hüppasin rongile ning olen teel Tallinna, kuna homsest algab jälle töö blogiga ning mõned intervjuud ootavad samuti. Reedel hüppan korraks kodulinnast läbi, aga siis kohe jälle tagasi. Nii palju on teha järgnevatel päevadel ja tunnen, et pole veel piisavalt ära puhanud, kuid õnneks keeras ilm halvaks seega ei pea kahetsema, et ei veeda oma päevi keset järve hoopis haha! 

Leidsin selle väikese crop top'i Miss Bardo'st ning see on parim asi palavatel päevadel! Nii lihtne kokku panna kõrgepihaga lühikeste pükste või teksadega ning miks ka mitte alt laienevate kõrge pihaga pükstega? Top on super nunnu, kuna keskosa on selline pisike triip, aga varrukad on TOHUTUD. 

Pean oma asjad kokku panema nüüd, hakkan vaikselt Tallinna jõudma ja kohe rongilt on ka kinno minek J ja sõpradega. Ilusat teisipäeva õhtut armsad! x 

Comments

Loading comments...
Show all comments
Form is loading