Meryl Mägi

TAKE A SEAT
Top - Lindex/ HERE        Shorts - Levi's       Belt - Gucci       Sneakers - Converse/ Sportland 


...on a lips sofa that is! So now that I thought I will have allll the time to do other things besides my thesis, I was very wrong. Okay I do waste my time sunbathing in the garden a lot, but it only takes up to two hours, but everything I plan for the day takes longer than it should and I think it's because of the heat, I'm just so slow and tired. But I guess if I take it easy and do things slow then it's at least progress. I am leaving Sweden on the early morning of 8th of June and graduation is on the 7th, so there is a lot of planning, packing, stuff to do until then. 

Yesterday while looking of the perfect spot to take my photos, we found these #lundapuss lips sofas with palm trees and red lamps in the middle of the streets of Lund. Could it have gone any more perfectly? I just love to post something different on blog now and then and these were exactly that. I am gonna use the rest of the evening to edit some snaps from Paris and put them together for a post tomorrow or day after tomorrow. 

Hope everyone is having a great weekend and talk to you real soon! x

________________________________________________

Nüüd kui ma arvasin, et mul on nii palju aega et tegeleda muude asjadega peale bakatöö, polnud mul absoluutselt ikkagi õigus. Okei ma tõesti raiskan aega aias päevitades ka, aga tegelikult hõlmab see igast päevast vaid 2 tundi, kuid kõik mida ma plaanin päeval ära teha võtab kauem aega kui peaks ja võib-olla ongi asi selles kuumuses, et ma olen nii kuidagi aeglane ja väsinud. Kuid siiski eks aeglane edasiminek on ikkagi edasiminek eks? Rootsist lahkun 8. juuni varahommik, 7. juuni on lõpetamine ja ka nendeks puhkudeks on nii palju veel planeerida, pakkida ja igasugu muud. 

Eile otsides ideaalset kohta pildistamiseks, sattusime me nende #lundapuss huultediivanite juurde, mis täiesti suvaliselt keset tänavat paigalduatud olid koos palmipuude ja punaste suurte lampidega. Kas oleks saanud veel paremini minna? Vahva on vahest blogisse midagi vähe teistmoodi lisada ja see ongi just midagi sellist. Kasutan ülejäänud päeva targalt ja proovin ära töödelda hunniku Pariisi snap'e, et neid kas homme või ülehomme teiega siin jagada.

Loodan, et kõigil on äge nädalavahetus ja räägib juba peagi! x 

Comments

Loading comments...
Show all comments
Form is loading