Meryl Mägi

PICKING OUT FAVOURITES FROM SHOWROOM STORE
Favourites from Showroom Styling shoe store at Tartu Kvartal (online store coming soon!)

 

Hello hello blog readers! As promised, I am showing you my favourites from the SS17 collection at Showroom Styling shoe store. The store has a lot of different exciting brands, inlcuding the most known Blink, Bronx, Adidas, Vagabond and Ralph Lauren, and shoes are of such high quality. Why I choose to talk about this store a lot is the fact that it's the only shoe store I know in Estonia that has such a variety of really new, fashionable and stylish shoes for both men and women and there's always something to be found. I heard some people drive to Tartu only for this store, but no worries, they will expand to other places soon as well. 

So my favourites include both flats and heels and are all mostly pictured above. I love that there is a lot of bright colour pop, a lot of classic pieces and a lot of shoes I've never seen anywhere before. I've really fallen for the rose gold strap heels, emoij slip-ons, metallic sneakers and those greyish-pinkish Bronx boots and slip-ons. Wouldn't say no to these bright red stiletos either, as that kind of red is the hottest colour this season. There is something gorgeous to be found for every taste, every event and every age, so I really recommend hitting up that store if you need something new and fresh into your closet! 

You can find the store in the new department store Kvartal in Tartu, 2nd floor. 

_________________________________________________


Tere tere blogilugejad! Nagu lubatud, näitan oma kevad-suvi 2017 lemmikuid Showroom Styling kingapoest. Ses poes on palju erinevaid ägedaid brände, millest tuntumad ehk Bronx, Blink, Adidas, Vagabond ning Ralph Lauren, ning jalatsid on super hea kvaliteediga. Võib-olla keegi teist mõtleb miks ma olen valinud just pidevaks teemaks selle kingapoe? Seda just seetõttu, et minu jaoks on see ainukene jalatsipood Eestis, kust leiab nii suure valiku uusi, moekaid ja stiilseid jalanõusid nii meestele kui naistele ning sealt leiab alati endale midagi põnevat. Olen kuulnud, et mõned inimesed sõidavad vaid selle poe jaoks Tartu lausa, aga olge mureta, küll nad peagi laienevad ka mujale kui Tartu. 

Lemmikute hulka kuuluvad mul nii kontskingad kui ka madalad ja on enamuses kõik piltidel ülal esindatud. Mulle väga meeldib, et valikus on kirevaid värve, palju klassikalisi kingi ning ka sellised jalanõusid, mida ma pole veel kunagi kusagil näinud. Võitu on minust saanud juba need roosakuldsed rihmikkingad, slipid emoij'dega, metalliliste toonidega tossud ning muidugi need hallikad-roosakad Bronxi saapad ning slipid. Ära ei ütleks kohe kindlasti ka ühest paarist erkpunastest stiletodest, kuna see on üks tippvärvidest see kevad-suvi. Poest leiab midagi ilusat igale maitsele, igale sündmusele ning igale vanusele, seega soovitan kindlasti minna järgi vaadata, kui oleks vaja kappi midagi uut ja värsket! 

Showroom'i poe leiab Tartu uuest Kvartali kaubamajast 2. korrusel. 

 hahaha, getting real into a pretty shoe there lol. 

WEDNESDAY'S


Jeans - Chiquelle/ HERE        Sneakers - Tommy Hilfiger/ HERE        Top - H&M       Hat - Ginatricot        Sunglasses - Ray Ban


Hey babes! Here's an outfit I shot back in Sweden. What I like about Spring is that you can wear crop tops with warm big coats and high waisted jeans. Can't believe my another break in Estonia is coming to an end so soon. Will fly back to Sweden on 3rd of April already. Today after some shopping and eating out with J, I took the bus back to hometown to pack for Sweden (my biggest closet is here haha!) and spend some more time with fam and doggies. Will go back to Tallinn early on 31st. Yesterday's national team game against Croatia was so fun to watch as they finally could win something big, eventhough J was on the bench. 

My fav show is about to start, so I am gonna make it short and it the couch with fam. Talk to you soon! x 

_________________________________________________


Hei! Siin on üks outfit, mille pildistasin Rootsis mõnda aega tagasi. Mis mulle kevade juures enim meeldib on see, et saab omavahel kokku panna crop top'i ning suure sooja kasuka koos kõrge pihaga teksadega. Uskumatu, et järjekordne paus Eestis on läbi saamas juba nii kiirelt. Lendan tagasi Rootsi juba 3. aprillil. Täna pärast shopingu tuuri ning väljas söömist J'ga sõitsin bussiga tagasi kodulinna, et pakkida asjad Rootsiks (mu suurim kapp asub siiski ju siin haha!) ning veeta aega veel pere ja koertega. Tallinna lähen tagasi 31.se varahommikul. Eilne koondisemäng oli väga tore vaadata, kuna nad lõpuks võitsid ka midagi suuremat, kuigi J oli siiski veel pingil. 

Mu lemmiksaade on kohe-kohe algamas, seega tõmban ruttu otsad kokku. Räägime juba peagi! x 

THE PALM TREE
Shoes - Showroom Styling at Tartu Kvartal       Skirt - Misspap/ HERE       Tee - Mohito


I am completely obsessed with this simple and minimal outfit! It's that one piece of clothing that can make something so simple look effortlessly cool. It can either have a cool colour, cool material or both as it is the case with that Misspap pink leather skirt. I am just gonna wear it into pieces this Summer with white sneakers and white tee! The photos are taken at Lydia Hotel in Tartu and I teamed up with my favourite shoe store Showroom to show you all a selection of really beautiful shoes they have. My store favourites will be posted here really soon, but I decided to begin with an outfit I put together with one of the pairs at the store. These black sandals make your legs look long and beautiful and they are just the basic piece every woman would need into her closet!

Showroom Styling will open an online store real soon and you will be the first ones to know from my blog once everything is set. Some things are stil in the making as e.g. the commercial video we shot on Sunday. 

That day in Tartu was so hectic that when I finally arrived to Tallinn I was so completely exhausted. J also arrived home from Cyprus with the national team on midnightand  today I'm gonna watch their game here in Tallinn against Croatia. Can't emphasize enough here how much I love watching football! Undescribable! 

Have a great day all! x

______________________________________________________________________


Ma olen täiesti sõltuvuses sellest lihtsast ja minimaalsest riietusest! Siin ongi see üks riideese, mis muudab väga lihtsa outfit'i millekski 'üritamatult' lahedaks. Sel võib olla kas lahe värv või lahe materjal või siis mõlemat nagu on selle Misspap'i roosa nahkseeliku puhul. Kavatsen selle suvel ribadeks kanda valgete ketside ja valge T-särgiga! Pildid on tehtud Lydia hotellis Tartus ning koostöös mu lemmik jalanõupoe Showroom'iga. Näitan teile tulevatel nädalatel erinevaid lahedaid jalatseid, mis neil poes saadaval. Lemmikute postitus tuleb juba üsna pea, aga otsustasin alustada just outfit'iga, mille juurde siis sobitasin paari kingi sealt poest. Need rihmikud teevad jalad visuaalselt pikemaks ja ilusamaks ning on just selline basic paar kingi, mis peaks iga naise kapis olemas olema! 

Showroom Styling avab ka peagi netipoe ning te mu blogilugejad olete esimeste seas, kes sellest kuulevad kohe kui kõik valmis. Mõned asjad on veel tegemisel nagu näiteks reklaamvideo, mis samuti pühapäeval üles filmisime. 

See päev Tartus oli niii tihe, et ma olin Tallinnasse jõudes lõpuks rampväsinud. J jõudis samuti Küproselt koondisega tagasi keskööl ning täna lähengi juba vaatama nende järgmist mängu siin Tallinnas Horvaatia vastu. Ei suuda piisavalt rõhutada siin blogis, kui palju mulle meeldib jagpalli vaadata! Kirjeldamatu! 

VAhvat päeva teilegi! x

EMBASSY OF CHAMPAGNE RESTAURANT HOPPING
Something bubbly was up again! During this week I had the change to visit the rest of the Embassy of Champagne campaign restaurants that are outside of Tallinn, mostly in South-Estonia, but unfortunately the one on the island Saaremaa will be left unvisited since it's just way too far away, but I guess it's equally amazing since it's at this wonderful GO Spa! This post is about three restaurants - GMP Clubhotel & Pühajärve Restaurant, Antonius Restaurant and Raimond Restaurant, but since it's directly for my Estonian readers then it will be in Estonian. Loved them all though! 

______________________________________________

Midagi mullilist oli taas teoksil! Sel nädalal oli meil võimalus külastada ülejäänusid Embassy of Champagne kampaania restorane, mis asusid Tallinnast väljas ning üldjuhul Lõuna-Eestis, kuid kahjuks jääbki külastamata Saaremaal olev restoran, kuna see on lihtsalt liiga kaugel, aga ma arvan, et see on ka väga imeline, kuna see asub siiski ju populaarses GO Spa's! Postituses tutvustan kolme restorani - GMP Clubhotel & Pühajärve Restoran, Restoran Antonius and Restoran Raimond ning oma mitte-eksperdi arvamust toidust, atmosfäärist, jne. Kuna kampaania kestab vaid märtsi lõpuni veel, siis on viimane aeg broneerida aeg oma lemmikusse restorani ning proovida sõltuvust tekitavaid rosé šamanjasid just selle juurde sobitatud suupistetega. Menüüdega ning restoranidega saab tutvuda EOC Facebook'i lehel SIIN


GMP Clubhotel & Pühajärve Restoran
Esimene! Kui me tüdrukutega jõudsime GMP'sse, siis oli meil seljataga pea 3 tunnine sõit Tallinnast sinna kohale ning olime väga väga näljased. Õnneks ootas meid ees super hea tervitussnäkk ning väga kiirelt tuli ka põhielement - lõhe ja peet koos Moet & Chandon rosé'ga, mis täitis kõhtu tegelikult ikka päris korralikult. Minu lemmik osa selle juures oli leivamüsli, mis sobis peedi ning lõhega super hästi ning väga huvitav oli ka tüümianikreemi maitse seal juures. Ma ei ole suur kalatoitude sõber, aga lõhe on alati meeldinud ning kogu nende restoranide külastuse vältel olengi õppinud, et lõhe on alati see go-to toit, mis sobib rosé šampanjaga ülihästi! Mina jäin väga rahule külastusega, teenindus oli meeldiv ja mu tihtipeale oodatuim hetk - leivavalik - oli ka väga maitsev. Asukoht on rahulik ja väga ilusas kohas ehk järve ääres ning muidugi on ju see osa väga tuntud kaunist hotellist. Menüü leiab SIIT.


Restoran Antonius

Oi kui hea meel oli mul kuulda, et Tartu Antoniuses ootab meid ees lausa kolmekäiguline õhtusöök kolme erineva Ruinart'i valikuga (kui ma veel pole seda selgelt toonitanud, siis ma olen selle šampanja igavene fänn). Antoniuses olen ma varem käinud oma vanemate ning peika vanematega koos ning sõin tookord nii palju üle ennast kõikidest roogadest ning nende tuntud mustikaleivast (lemmik leib!!!), et tagasisõit koju oli väga vaevaline ülesöömise tõttu haha! Embassy of Champagne pakkumisse kuulus aga gratineeritud asutrite trio koos Ruinart Brut'iga, metskitsefilee köögiviljade, pruunide šampinjonide ja marjase punaveinikastmega koos Ruinart Rosé'ga ning viimaks magustoiduna lahtine beseerull kitsekohupiima kreemi, marjade ning astelpajukastmega, mille juurde serveeriti Ruinart Blanc de Blancs. Kõlab super hästi eks ole? Räägime siis lähemalt kuidas ka kõik meeldis. Eelroog ehk austrid olid mul selline suur küsimärk kuna mina mereande väga süüa ei taha, aga seda triot telliks ma kohe kindlasti veel. Lisandid nullisid selle "meremaitse" täielikult ning eriti lemmikuteks olid tomati-ja juustukastmes asutrid ning ürtidega kaetud variant. Super yum! Pearoa osas ei olnud mul ootusi kuna mina pole varem kitse söönud ega pole tahtnud ka. Seda ilmselt hindaks suured lihasõbrad, kuna serveering oli imeilus ja kindlasti oli kõik väga hästi tehtud, aga mulle väga ei istu selline suur kogus liha. Muidugi proovisin ära ja ei olnud absoluutselt halb, aga ma lihtsalt ei oska hästi hinnata seda ise. Magustoidu ajaks pidin mina hakkama kahjuks lahkuma, aga ootasin selle ikkagi ära ning vot see oli alles super hea asi! See lihtsalt sulas suus koos Ruinart'iga ja oli nagu mingi tükike liiga hästi maitsvat pilvekest. Loodan, et Antonius selle omale menüüsse jätab, kuna ma sõidaks juba sellepärast üksi kohale. Teenindus oli restoranis üliprofessionaalne, interjöör nagu teadagi on täiesti vapustav Antoniuses, just minu maitse lühtrite ja roosidega, ning vahepealseid suupisteid oli nii palju ja olid samuti väga maitsvad. Üks neist on ka pildil, mille nime ma ei mäleta, aga mõnus hapukas oli küll. Menüü leiab SIIT


Restoran Raimond


Käisin Kätliniga reedel teistest blogitüdrukutest eraldi testimas ka Pärnus asuva Hedon Spa all asuvat retsorani Raimond. Sattusime sinna väga ilusal ajal, kuna päike hakkas just vaikselt loojuma ning saime just ilusti mere poole akna alla istuma, kus kevadine päike mõnusalt soojendas ja muidugi avanes imeilus vaade samuti. Seal taipasin, et ma olen ikka tõsiselt sõltuvusse sattunud EOC rosé šampanjadest, sest ma lähen nii elevile nende mullide ning värvuse peale, rääkimata maitsest. Ma ei kujuta ette, kuidas ma üldse enam midagi muud tahaks ja ma isegi ei tea, kas see on hea või halb, et maitse on läinud päris kalliks haha! Restoran Riamond on selline tüüpiline spa-restoran, mis võib olla korraga nii väga lihtne kui ka 'pidulik'. Moet & Chandon rosé juurde pakuti meile nelja erinevat suupistet - marineeritud nuipkapsas, grillitud tuunikala, Raimondi köögis suitsetatud pardiliha ja veiseliha hake. Alustaksin seekord üldse leivast, kuna see oli neil nii nii maitsev ning põnevaks tegi just täiesti dratsiliselt erinev leivavalik, kus oli nii paber-õhukesi viilusid kui ka muffini kujuga leibasid. Suupisted enne ning pärast einet olid samuti väga maitsvad, täiesti rahule jäin kõigega. Põhiroog ise oli vaatamata suurusele vägagi kõhtutäitev ning sobis šampanjaga lausa ideaalselt. Minu lemmikuteks osutusid nuikapsas ning hake, sest need olid midagi sellist, mida ma polnud varem kunagi proovinud ja tõesti olid väga väga maitsvad suupisted selle šampanja juurde. Teenindus oli super tore! Ma ei tea, kuidas teistega on, aga minu puhul ei ole oluline just see kalk tipp-professionaalsus alati vaid just selline hästi sõbralik ja meeldiv suhtumine. Võib-olla meeldib selline lähenemine just sellepärast, et olen juba 3 aastat elanud Rootsi ühiskonnas, kus kõik on peaaegu et alati nii sõbralikud. Jäin Raimondi külastusega väga rahule ja nagu aru sain siis sama mulje jäi ka sõbrannal Kätlinil. Menüü leiab SIIT


Suur aitäh EOC järjekordse vahva restoran hopping'u eest ning soovitan kõigil soojalt vähemalt üks neist kindlasti läbi käia kuna kogemus on väga meeldiv ja toitudega on tõesti igalpool palju vaeva nähtud, et parim maitseelamus tekiks koos imelise šampanjaga sellejuures! Aitäh ka blogitüdrukutele, Hannale ja muidugi Kätlinile, kes aitas viimases restoranis mul neid imeilusaid pilte teha!

Kihisevaid mulle ja vahvaid restokülastusi kõigile! x 

TFW SECOND LOOK
Coat worn as a dress - Lindex/ HERE         Bag - Love Moschino        Jacket - Chiquelle/ HERE        Corset Belt - Zara         Boots - Ego   


For the second day of Tallinn Fashion Week, I had this plan to have a flowy wrapped long dress under my pearl and stud covered leather jacket, but during the little time left I couldn't find a suitable one, plus I wanted to wear something pink as this is my favourite colours that has finally returned with a huge comeback. Sooo that's when I remembered that I have a really beautiful and super long pink trench from Lindex waiting for me at my boyfriend's place in Tallinn and I figured that I could just wrap it around and pull it together with the corset belt and make a dress with a slit out of it. It worked and it actually looked pretty stunning as well haha! Such a multifunctional piece and of course it totally rocks as a trench this Spring. Hopefully will get to show you the way its meant to be worn soon too! 

Such a beautiful day today here in Estonia! Hopefully tomorrow will be the same since me and Kätlin are gonna head to Pärnu for some photos and a restaurant visit. Yes it's champagne related again and you can read about it in near days! Now I have a lot of things to plan and pack and prepare for coming days, so I better get to it. Have a great evening y'all! x

_______________________________________________


Tallinna Fashion Week'i teiseks päevaks olin plaaninud kanda pikka hõlmikkleiti oma pärlite ning neetidega kaetud tagi alla, kuid selle lühikese aja jooksul, mis jäänud oli ürituseni ma sellist kleiti ei leidnud, pluss tahtsin ma, et see oleks roosa, kuna mu lemmikvärv on teinud tohutu comeback'i moemaailmas ja millal siis veel eks? Niisiis meenus, et peika korteris on mul ju ootamas super pikk ja imeilus Lindexi kevadmantel, seega tulin ideele see vööga kinni tõmmata ja omakorda kõik korsettvööga veel kinnitada ning välja tuligi üks pikk lõhikuga kleit. Kõik õnnestuski ning nägi päris uhke välja ka haha! Väga multifunktsionaalne riideese ning muidugi on ka väga äge kevadmantlina see kevad. Loodetavasti saan seda juba näidata ka sel kujul nagu ta mõeldud üsna peagi! 

Täna on siin Eestis nii nii ilus ilm! Loodetavasti jätkub see homme, kuna plaanime teha sõidu Pärnu Kätliniga, et teha mõned pildid ja külastada restorani. Jah see on taaskord seotud šampanjaga ning sellest on võimalik siit lugeda juba lähipäevil! Mul on nüüd hullult palju asju planeerida, pakkida ning valmis panna tulevateks päevadeks, seega asun asja kallale. Toredat õhtut kõigile! x

HOTEL LOUNGE
Jeans - Misspap/ HERE       Shoes - Showroom store at Tartu Kvartal       Top & Bag - Ginatricot       Jacket - oldie 


Photos - Kätlin Võsu


 

Hello hello! Yesterday I drove to Tartu to meet up with the people at Showroom store at the Tartu Kvartal and check out the new collection as well. I just love this shoe store more and more everytime I visit, the selection of shoes for SS17 is just perfection! #fangirling More details coming real soon! 

I decided to grab a pair amongst my favourites and take some outfit photos with them with the help from Kätlin, but unfortunately the weather was just too much to handle and we had to find an indoor place to take the photos at. Gladly, after our little green smoothie + catch up session, Kätlin had set up a meeting at the brand new Lydia hotel, where we got a little private tour and well the hotel is just so amazing that it was no trouble to find the perfect spot for photos there too. Can't wait to stay the night there one day!

So my outfit consisted of a glittery jacket with really long sleeves and fur pieces on top of them, my new favourite jeans from Misspap with lace-up details all the way up, a simple white tee with a knot and of course the super cool shoes from the Showroom store that have cut-out on one side only and are really comfortable to walk in. Don't forget that I have a Misspap discount for youuu, just enter MERYL10 at checkout to get 10% off your buy!

I have so many cool things coming up, but the one associated with Showroom shoe store is something I am especially excited for. You will see/hear more about it on Sunday already! Have a good one! x

________________________________________________________

Tervist tervist! Eile sõitsin Tartu, et kohtuda Tartu Kvartalis asuva Showroom'i poe inimestega ning vaadata ühtlasi üle ka uus kollektsioon. Ausalt see kingapood meeldib mulle aina rohkem ja rohkem igakorraga, kui seda külastan ning kevad-suvine valik on perfektsus! #fangirl Rohkem infot tulemas juba peagi!

Otsustasin valida välja ka ühe ägeda paari lemmikute seast ning teha Kätlini abiga mõned outfiti pildid nendega, aga ilm jättis kahjuks vägagi soovida, seega tuli leida mõni siseruum selleks. Õnneks pärast meie rohelise smuuti ja lobisemise sessiooni, oli Kätlinil planeeritud kohtumine Lydia hotellis, kus me siis saimegi oma väikese eratuuri ja seejärel polnud just väga keeruline leida piltideks kohta, kuna hotell on lihtsalt imeilus! Loodan väga juba üsnapea sinna ööbima sattuda!

Outfit ise koosnes sädelevast jakist, millel on ülipikad varrukad ja "karvatuustid" otstes, lemmikutest Misspap'i teksadest, millel on lace-up detailid päris ülesse välja, tavalisest T-särgist sõlmega ning muidugi super lahedatest kingadest Showroom'i poest, millel on väljalõiked vaid ühel küljel ning on samuti väga mugavad ka kõndimiseks. Ärge unustage, et Misspap'is on mul jätkuvalt teile allahindluskood MERYL10, mille kassas sisestades saab ostult 10% alla!

Nüüd on päris palju vahvaid asju edaspidi tulekul, kuid enim olen põnevil just selle üle, mis Showroom'i kingapoega plaanis. Sellest kuuleb/näeb juba lähemalt pühapäeval! Have a good one! x
 

TALLINN FASHION WEEK 2017

Tallinn Fashion Week 2017 S/S was held from 15th to 17th of March and I attended the two last days. I loved the venue a lot this year as TFW was held at Tallinn's Hilton Par Hotel, the new luxurious hotel in the city centre that certainly lives up to its name. TFW keeps getting better and better during the times I've attended and I really enjoy it every time! I attended all the shows on the 2 days and picked out my favourites that are listed below. Thank you for the invitation, organizing team, the cool people I met there and everyone involved for this really cool event! Estonian fashion and design  is on its way up for sure!

So here come the fav shows this Spring.

_______________________________________________

Tallinn Fashion Week 2017 kevad-suvi toimus 15.ndast 17.märtsini ning ma jõudsin kahele viimasele päevale. Asukoht oli see aasta super, kuna TFW peeti uues luksuslikus Tallinna Hilton Park hotellis, mis asub kesklinnas ning on tõesti üks kaunis paik. TFW muutub minu jaoks iga korraga ka aina paremaks ning alati on rõõm sellest osa võtta! Käisin kõiki show'sid kahe päeva jooksul vaatamas ning allpool toon välja oma kõige lemmikumad. Suur tänu kutse eest ja tänud ka korraldustiimile, inimestele keda kohtasin seal ning kõigile, kes selle väga vahva üritusega seotud! Eesti mood ning disain on kohe kindlasti tõusuteel! 

Nii siis, siit tulevad selle kevade lemmik show'd.

 


MAMMU COUTURE

 Not a fan of emroidery myself, but I just appreciate fantastic art work and beautiful garment when I see it. Mammu Couture definitely got a huge applause for me for it's beautiful creation and I would do whatever to get this beaded golden dress into my closet, just to wait for that possible black tie event I've never had haha! And of course these bunny sneakers are just the cutest to this dress, also WANT!


IRIS JANVIER

Loved by all and didn't disappoint once again. I just love how Iris Janvier keeps its design original, but always adds something really seasonal and exciting to the lines. It's visible from far away already how good quality the fabrics are and how well thought-through the details are. I just want 80% of everything I saw into my closet asap, especially the hoodies, the flowy dresses and that light pink dress with a blazer neckline on the back (OMG). So sad I didn't get any proper pictures of it, but here google and TFW website help out! Thanks Iris Janvier for being such an eye candy! 


MONTONAs I already posted on my Instagram (@merylmgi) that pink cake of a dress is a dream piece to have for a really fashionable cool edgy photoshoot or just in my closet waiting for the perfect event! Monton is usually so classy and minimal, but I loved how they gave freedom to the designers for this special collection and out came something spectacular. Really loved the idea and pieces of it! Such a nice job y'all! 


RIINA PÕLDROOS

 I just love that kind if dresses that are pictures and Riina Põldroos had so many of them. A huge hint for those looking for a gorgeous wedding gown or just something extra beautiful that looks amazing and requires obvously a lot of hours to make. Really loved this show because it was just simple and elegant! 

KAIDI KUURAnother designer whose choice of fabrics and cuts was really lovely to look at. It was also the very first show I saw and eventhough I wasn't truly amazed by the whole collection, the dress pictures is something I would really love to wear. The way it shines just couldn't be more perfect! 


BTS

Looking forward to the A/W shows already, just know they are gonna be even more amazing! x

TALLINN FASHION WEEK FIRST OUTFIT
Blazer - Mango      Pants - Lindex      Top - NA-KD/ HERE        Heels - Guess/ Denim Dream/ HERE


I've been to Estonia for almost 5 days and I am EXHAUSTED haha! I obviously have taken way too many tasks upon myself, but now in the midst of it all it's time to post about everything on blog! So I decided to show you my first Tallinn Fashion Week outfit on day 2 as I didn't attend day 1. Decided to go for a classy all-white suit look, but make it more cool by adding a really tiny top underneath and a leopard print clutch. I really loved this daring look, so happy I went for it! Had such a fun time at fashion week with my girls Inna and Kätriin (on photos), but I will post more specifically about fashion week real soon! 

Since J went to Greece for a week with the national team then I'm staying at parents' place in my hometown during that time, but have no time to rest anyway as university stuff needs to be done plus I have to drive to Tartu multiple times for some projects. Today it's my three dogs birthdays, two of them turning 4 and one turning 11, so we're gonna celebrate that with the fam and prepare them some yummy dog food cake haha! Happy birthday to my cuties!! 

________________________________________________________


Olen nüüd Eestis olnud peaaegu 5 päeva ja ma olen juba täiesti KURNATUD haha! Ilmselgelt olen võtnud endale siin korraga liiga palju ülesandeid, kuid nüüd keset seda kõike oleks ka aeg blogisse kõigest postitama hakata! Otustsasin esimesena näidata oma Tallinnas Fashion Week'i esimese päeva outfit'i, kuid siiski oli tegemist juba teise päevaga fashion week'il kuna ma esimesele ei jõudnud. Otsustasin klassikalise valge pükskostüümi kasuks, kuid tegin selle pisut huvitavamaks lisades mega mini topi pintsaku alla ning leopardimustriga koti. Mulle väga meeldis see julgem look, hea meel, et selle kasuks otsustasin! Fashion week oli super vahva Inna ja Kätriiniga (piltidel), kuid räägin week'ist põhjalikumalt juba kohevarsti!

Kuna J läks Eesti koondisega Kreekasse nädalaks, siis ma tulin selleks ajaks vanemate juurde kodulinna, kuid puhata ma siin nagunii ei saa, kuna ülikooliks on asju kirjutada ja Tartusse tuleb mitu korda sõita projektide jaoks. Täna on mu kolme koera sünnipäev ka! Üks neist saab 11 aastaseks ning kaks nelja aastaseks nii et täna tähistame perega seda ja valmistame neile ühe super maitsva koeratoidust koogi haha! Palju õnne mu nunnudele!! 

CORSET DETAILS
Jacket - Asos       Blouse - NA-KD      Corset - oldie       Sneakers - Tommy Hilfiger       Bag - Love Moschino        Pants - H&M         Sunglasses - Ray BanHelloo, it's Sundaay! Here's my yesterday's outfit where I paired a really casual look with a satin blouse and a corset top with satin laces. Just love to give that little extra sometimes to basics!

Yesterday Elise took me to a whole new region in Malmö where I haven't been yet. Saw the Torso close by and found the perfect study spots for upcoming thesis studies. After that we drove approx. 75km to see Ale's Stones and it was pretty amazing as well! The day was so beautiful without a cloud so I really loved this break from all our tasks. I actually created this checklist of things I want to do in Skane before I leave after graduation and I already got two of checked only yesterday, so it's going well with that haha! I have this thing where I get really attached to places I live in and if I know I'm about to leave soon then I start quickly doing everything I want to do there, just to feel better about leaving that nothing was left undone. In 3 days I'm going for a longer visit in Estonia again, just to get done with a whole bunch of projects and breathe calmly before Bachelor's thesis hell breaks loose hahah. 

Now I'm gonna go grab a cup of coffee and start figuring out outfits for fashion week and will try to get at least 1000 words on paper today, since deadlines are really chasing me by now. Have a great day! x

_____________________________________________


Tere pühapäev! Siin on mu eilne outfit, kus omavahel sobitasin väga tavalise casual look'i satiinpluusi ning korsett-topiga, millel samuti satiinpaelad. Väga lahe on tavalistele baasesemetele midagi sellist ekstrat juurde lisada!

Eile viis Elise mind Malmö regiooni, kus ma veel käinud polnud. Nägin Turning Torso lähedalt ära ning leidsin ideaalsed kohad õppimiseks, kuna bakatöö on ju tulekul. Pärast seda sõitsime umbes 75km, et näha Ale's Stones'e (ausalt ei tea kuidas eesti keeles kutsutakse neid) ning need olid päris ägedad samuti! Päev oli nii ilus ilma ühegi pilveta, nii tore oli kodust pikemalt välja saada koolitöö vahepeal. Ma tegelikult koostasin päris pika listi asjadest, mida tahan enne lõpetamist Skane's näha/teha ning eilsega sain juba kaks neist maha tõmmata, seega sellega läheb päris hästi haha! Ma miskipärast klammerdun nii nende kohtade külge kinni, kus ma elan ja kui ma tean, et hakkan sealt varsti ära minema, siis tahan hästi kiiresti hakata tegema kõike, mida alati tahtnud. Lihtsalt on parem tunne ära minna, kui miski pole jäänud tegemata. 3 päeva pärast tulen uuesti Eestit pikemalt külastama. Lihtsalt, et hunnik projekte taas tehtud saaks ja et hingata rahulikult enne kui bakatöö hullus pihta hakkab hahah. 

Lähen haaran nüüd tassi kohvi, mõtlen välja riietused fashion week'iks ning proovin täna paberile vähemalt 1000 sõna saada, sest tähtajad on juba helikiirusel lähenemas. Ilusat päeva kõigile! x

GIVEAWAY - CALVIN KLEIN T-SHIRTT-shirt - Calvin Klein/ Denim Dream/ HERE 

 

Girls! I have a super great giveaway for you that I decided to celebrate Women's Day with! Who wouldn't love the stylish CK T-shirt? So comfy, so chic and goes with everything in my opinion. Now you have a chance to pick out any style or colour you would like from the Denim Dream stores (online HERE) with the worth of 60€. Amazing right!?!? So this is how to take part:

1. Go to my Instagram @merylmgi
2. Find the latest photo I have with the leopard coat and CK tee.
3. Follow me and @denimdreamstores
4. Tag 2 friends 

and DONE! I will announce the winner on 15th of March, so good luck babes! x

________________________________________________


Neiud!  Mul on super lahe giveaway teile, millega otsustasin naistepäeva tähistada! Kellele ei meeldiks üks stiilne Calvin Kleini T-särk? Nii mugav, šikk ja sobib minu meelest iga riietuse juurde. Nüüd on sul võimalus valida välja üks kõik millist stiili või värvi CK T-särk Denim Dream'i poodidest (netipood SIIN) väärtuses 60€. No super äge eks?!?! Siin on juhised osa võtmiseks:

1. Minge mu Instagram'i lehele @merylmgi.
2. Otsige üles viimatine pilt koos leopardi kasuka ja CK T-särgiga.
3. Follow'ge mind ning @denimdreamstores.
4. Tag'i 2 sõpra.

ja TEHTUD! Võitja loosin juba 15.märtsil seega head loosiõnne tibid! x


MUST-HAVE BASICS


the black


 

Nothing beats black coloured basics as they stay pretty longer and all black is just such a chic look. Here I combined the black basics that every lady should consider having in her closet. They are also notes for myself to follow. I think most of these are obvious picks - over knee boots, a turtleneck, a classic watch and black sunglasses, LBD and a wool black coat, but I would explain the open-toe ankle boots and the lace bra. I spontaneously bought open-toe boots a couple of years ago when I didn't know anything about them and now there sis nothing that could replace them in my shoe closet, nothing is so comfortable and simply cool as these are! The lace bra is a must because it can be used for these occasions when you want to have a more open cleacage but want to make that un-buttoned shirt look classy and fashionable. Also feels great under a T-shirt on a hot summer day. 

 


denim & black


Here I gathered basics in black and denim both because there is just so much black to add to closet haha! So here I have the classics - strap sandals, white sneakers, black ankle boots, a leather jacket and a classic good sized handbag with very good quality. I also added the simple black T-shirt because I couldn't live without this probably and then I proposed that everyone should have at last one pair of Levi's in their closet, either shorts or classic straight cut ones, because they never go out of style and well the backside looks just so so nice with them! I forgot to add classic black jeans though, what a shame Meryl!


white & nude


And now some happier shades! Again with the classics - white tee, straight cut camel coat, white Oxford and nude stilettos and strap heels, because these make your legs look really long! I decided to add silver aviators and a ribbed knit dress here, because I think of them as a must-have as well. The ribbed knit is again a really multifunctional thing to have as it fits every occasion and the aviators are a really good touch that can make any outfit look cooler immediately. 

________________________________________________________

Hope you found this little basics guide useful babes! I am definitely gonna start following this myself since I am missing so many necessary pieces to have a great complete wardrobe. It's really important to have good quality basics, so they would last long and you could mix other statement pieces or seasonal fashion pieces together with them! Make sure to leave a question in the comments if you want me to link you something from the collages or if you're looking for some specific basic clothing piece! Always happy to help! x 


TODAY'S
Knit - Chiquelle/ HERE       Jeans - NA-KD        Coat - oldie       Boots - Misspap/ HERE        Bag - Love Moschino     Watch & Cuff - Daniel Wellington/ HERE & HERE

 

On the worst day to go shopping (crowded Saturday), me and Laura went to Malmö's Emporia to fetch us some necessities. I needed so much new make-up since I have discovered way too many things I need and everything has run out. Sadly Sephora and Kicks didn't have absolutely everything needed, but I still spent way toooo much on it today, but oh well, makes me happy and my face happy! After shopping I rushed home to see J's team's game eventhough he was out with yellow cards. You have no idea how happy I am that the football season has started once again, I missed it way too much (these few CL games I liked didn't do the trick as much)! Adds something to look forward to into every week and I just can't wait to go see them live from the balcony again. Crossing fingers J does super well this particular season! 

Today's shopping outfit consist of neutral nudeish colours and blue jeans so it's quite simple. I am just so in looove with this Chiquelle knit! It has a really cool zipper detail to open in the back, it has this beautiful mocha shade and it's super warm. Perfect for early Spring! the Swedish brand Chiquelle.com has the best knits I know and also so many really cool clothes, so definitely check out their selection and new arrivals! I also really love the match between these slit jeans and sock boots. These nude boots are from Misspap (10% off with code MERYL10) and they are also really comfy to wear, but still they are pretty high heels so not too far and not too long haha! Aaaand for the details I have my gorgeous Daniel Wellington watch with a matching cuff. Such classy pieces to include to basically every outfit. 

Now I'm gonna book some flight tickets and have late dinner. Have a great weekend my cuties! x

_____________________________________________

Kõige hullemal päeval, mil minna shoppama, läksime Lauraga vajalikke asju Malmö Emporiasse ostma. Mul oli vaja hunnikutes uut meiki, kuna ma olen avastanud enda jaoks nii palju uusi põnevaid asju ja kõik muu on samal ajal ka otsa saanud. Kahjuks Sephoral ja Kicksil polnud absoluutselt kõike, mis ma taga otsisisin, aga sellegipoolest kulutasin liiga palju täna, aga mis seal ikka, teeb minu ja mu näo siiski rõõmsaks! Pärast shoppamist ruttasin koju J tiimi mängu vaatama, kuid ta ise oli kollaste kaartide tõttu väljas. Teil pole vast õrna aimugi kui hea meel mul on, et hooaeg taas algas. Tundsin jalkast juba väga puudust (need mõned CL mängud ei olnud siiski piisav)! Lisab jälle igasse nädalasse midagi, mida oodata ja ma ei jõua ära oodata, kunas saab juba mänge kohapeal rõdult vaadata. Pöidlad pihku, et Joonas just selle hooaja super hea teeks! 

Tänane shopingu outfit koosneb neutraalsetest beezikatest toonidest ning sinistest teksadest, seega on üpriski lihtne. See Chiquelle'i kudum on PARIM! Selllel on väga lahe lukudetail selja peal, mida avada saab, ning sel on imeilus mocha toon ja muidugi on see super soe. Ideaalne varakevadeks! Rootsi brändil Chiquelle on minu arust parimad kudumid ning teisigi super ägedaid riideid, seega vaadake kindlasti üle nende valik ning kindlasti uustulnukad! Mulle meeldib väga kombinatsioon lõhikuga teksade ning sokksaabaste vahel. Need beezid saapad on Misspap'ist (10% off with code MERYL10) ning on samuti väga mugavad kanda, kuid tegemist on siiski üpris kõrgete kontsadega seega mitte kaugele ja mitte väga kaua haha! Jaaa detailideks lisasin kauni Daniel Wellington'i kella koos komplekti kuuluva käevõruga. Väga ilusad klassikalised detailid, mida absoluutselt iga riietuse juurde lisada.

Broneerin nüüd mõned lennupiletid ning valmistan pisut juba hilist ühtusööki. Toredat nädalavahetust armsad! x

CHIA HUMARAChia drinks by Chia Humara


I located the chia drinks under Beauty category since chia seeds are so good for your appearance and health! 

I was on a look-out for something new and exciting when in Hemköp one day and found these chia drinks on the shelf. I decided to give them a try since obviously chia seeds are the best thing, and I loved them so so much that I just had to give them a shoutout. Fortunately, they liked my enthusiasm and sent me a few boxes of these, so now I was able to try out each taste yay! The drink gave me so much energy like a red bull does and it's so good to drink it knowing it's only good for you! 

The super drink Chia Humara comes in so many different tastes like apple, strawberry and pomegrenade, ginger and beetroot, mango and passion fruit and is sold in ICA, Hemköp, CityGross, COOP, LIFE and Convini all over Sweden. The drink gives you more protein than an egg, more calcium than milk, more omega 3 than lax and more fibre than porridge, I mean how good does that sound!? 

It fills your stomach quite well, so it can be used as a pre snack or even as breakfast. I know the sound of a seed drink might soudn a bit weird, but it's really flowy and has a lot fruit juice in it, so it doesn't feel like oatmeal or so. I used to say that my favourite one was the strawberry and pomegrenade one, but it's actually the one with ginger and beetroot now that I finally dared to try it haha! I don't like beetroot, so I was really curious about this one, but it's perfect and even more perfect than the other ones! 

So make sure when you visit Sweden (or are in Sweden) to give a try to this amaaaziiing thing! Can't express enough how much I love it and it's a valuable part of my everyday now!

________________________________________________________

Postitus on inglise keelne, kuna tutvustan kahjuks ainult Rootsis müüdavat chia seemne jooki Chia Humara'lt. Soovitan soojalt see imeline jook järele proovida, kui Rootsi satute! Annab energiat, toidab ning maitseb imehästi. Kuna tegu on chia seemnete ning puuviljadega (s.h ingver ja peet), siis annab see jook väga palju juurde tervisele ning välimusele. Seetõttu on ka postitus paigutatud Beauty kategooria alla. Rohkem infot eesti keeles saab minult kommentaarides! :) 

02-03-17


Hello hii! I was actually planning to post a) travel video or b) basics guide for you here, but both of them turned out to have MAJOR complications haha, so I'm just gonna have a little chat with you by some tea and try to take in the fact that I thought it was Friday today, all day long. So why I had been a bit absent for a few days was my typical excuse of writing an essay again, which I successfully submitted last night! I've also been working quite a lot, because I have some exciting plans for April and May both! Gonna tell more about these when they are absolutely 100% sure. I was happy to have a free day today, because I could finally take some photos, send some necessary e-mails and clean here.

Oh, I also booked tickets to Estonia today btw! Flying there on 15th of March for Tallinn Fashion Week and since university is still kind of homework until the end of the month, I could stay pretty long. I can't even count how many projects I have to work on in Estonia and since I'm probably not gonna return before after my university graduation then I'd better stay longer!  So maybe until 30th..? Have to still decide on that.

Can't believe it's already time to start writing my Bachelor thesis..insane how much time has flown at uni. Me and my girls here have already decided on multiple roadtrips, including one to Gothenburg, just to go and see everything while we can! Exciting times ahead for sure! Also I was thinking about maybe having another Q&A on my blog. It's been at least 1,5 years since my last one, so would it be interesting for you guys? Let me know! 

So this is all of the news my 'super exciting' life has right now and I'm gonna wrap it up since my shoulder really hurts and I would just like to lie down a bit after cleaning haha! If you're wondering, the sweater on photos is from Chiquelle.com, Had such a nice time in town with Elise that day! Alrighty then, enjoy your Thursday evening and I'll post the promised blog posts in coming days! Bye byes! x 

________________________________________________

Tere teree! Plaanisin tegelikult täna postitada a) reisivideo või b) basic'utest, kuid mõlemad kujutasid endast TOHUTUID probleeme haha, seega jutustan täna niisama teetassi kõrval siin ja proovin hoomata fakti, et ma arvasin täan terve päeva, et on reede. Põhjus sellele, miks olen siit mõned päevad eemal olnud on täiesti tüüpiline - kirjutasin taaskord esseed ülikooliks, mille edukalt eile õhtul teele panin! Olen palju ka töödanud, kuna plaanin midagi põnevat enda jaoks nii aprillis kui ka mais! Räägin sellest siis, kui asi 100% kindel. Väga hea, et täna vaba päev oli, kuna sain teha lõpuks vajalikud pildid, koristada ning saata e-maile. 

Ah jaa, bookisin täna piletid Eestisse muide! Lendan tagasi 15.märtsil Tallinn Fashion Week'i ajaks ning kuna ülikooliõpingud on siiani üsnagi kodutöö ainult, siis ma saan jääda päris kauaks. Ma ei suuda enam kokku lugeda peagi mitu projekti mul oleks Eestis ette võtta ning kuna ma ilmselt ei külasta Eestit enne kui alles pärast ülikooli lõpetamist, siis ma peakski pisut kauem veel kohapeal olema! Võib-olla kuni 30.ndani..? Pean veel otsustama. 

Uskumatu, et juba ongi aeg kirjutada bakatööd...täiesti hull, kui kiirelt aeg läheb ülikoolis. Mul ja tüdrukutel siin on nii palju roadtrip plaane tehtud, seal hulgas ka külastus Göteborgi, lihtsalt et näha ja teha kõike kuniks veel võimalik! Põnevad ajad on ees! Mõtlesin teha ehk uue Q&A blogis. Eelmisest on möödas juba poolteist aastat vähemalt, seega oleksite ehk sellisest asjast huvitatud? Andke teada! 

Ja need ongi kõik mu uudised mu 'super põnevast' praegusest elust ning ma tõmban nüüd otsad kokku, kuna õlg hirmsasti valutab ja üldse tahaks pärast seda koristamist veidi pikali olla haha! Kui keegi mõtles sellele, siis kampsun piltidel on Chiquelle.com'ist. Super vahva oli see päev Elisega! Aga olgu, toreat neljapäeva õhtut teile ning luban, et postitan ülalmainitud postitused juba lähipäevil! Tsautsau! x