Meryl Mägi

WINTER CHIC WITH DENIM DREAM
Wearing everything from Guess (Denim Dream stores) 
      Jacket - HERE        Pants - HERE        


Happy Saturday! Spending a few more hours ta home with doggies and fam and off I am to Tallinn again. Tonight we're gonna have a Christmas collection launch event with River Island at the Polhem PR Showroom and then the whole gang is gonna head to Dark Nights Film Festival's Fashion Cinema opening event and after that we're of course gonna watch a cool fashion movie. So excited for tonight! 

A few days ago I went to the signature shop of Denim Dream and decided to put together something winter chic as the weather gets colder and colder everyday here, but hey, style doesn't have to leave with that. I paired my favourite Guess studded boots with matching faux leather pants and since they were so high waisted, I could actually wear a cropped sweater underneath. Cropped knits are really awesome and definitely don't need a ditch from the closet as winter comes, because high waists and warm coats can allow you to still wear these. I really loved the thick turlteneck on that one that matches the velvet winter jacket perfectly! Velvet jackets have been in for a long time now and I'm happy they haven't left the stores. I have a puffy one in my closet from Calvin Klein and I really like that slimming one from Guess too. They are usually very soft and keep warmth so well. I don't know why but this 'roll neck knit - sunglasses - slim fit winter jacket' combination really gave me some Switzerland Alps Ski Trip feels. I think this kind of an outfit would be perfect for a hang out there and it really made me miss snowboarding suddenly. Definitely need to plan a trip like that soon, would be the dream! 

Enjoy your Satruday everyone! x 

___________________________________________________


Juhhei laupäev! Veedan veel mõned tunnid kodus kutsude ja perega ja siis suundsungi juba tagasi Tallinna. Täna õhtul on River Islandi jõulukollektsiooni avaüritus Polhem PR Showroomis ja siis kogu kamp liigub sealt PÖFF'i moekino avaüritusele edasi ning muidugi pärast seda vaatame ka kohe üht ägedat moefilmi. Väga põnevil tänase õhtu pärast! 

Mõned päevad tagasi hüppasin läbi Denim Dream'i originaalpoest, et panna kokku midagi talvist ja šikki, kuna ilm läheb aina külmemaks ja külmemaks iga päevaga. Aga ega stiilsus ei pea ju kuhugi selle pärast kaduma. Panin oma lemmikud Guess'i saapad kokku nendega klappivate kunstnahast pükstega ja kuna need olid nii kõrge pihaga, siis oli nii hea lisada juurde hoopis crop kampsun. Crop kampsunid on nii lahedad ega pea tingimata lendama talvekappi kui külmaks läheb, kuna kõrge pihaga püksid ja soojad kasukad/mantlid lubavad neid jätkuvalt kanda. Selle kampsuni juures on mu lemmikosa see lai rullkaelus, mis sobib samet talvejopega super hästi. Sametjoped on juba päris pikka aega moes olnud ja selle üle on ainult hea meel. Mul on endal kapis üks kohevam Calvin Kleini must sametjope, kuid see kitsa lõikega on samuti väga ilus. Need on tavaliselt väga pehmed ja hoiavad ka hästi sooja. Ma ei tea miks, aga see 'rullkaelusega kampsun - päikeseprillid - slim fit talvejope' kombinatsioon tekitab mulle mingeid Sveitsi alpide suusareisi tundeid. Selline outfit oleks ideaalselt sobiv taolisel reisil (kui suusad just all pole) ja ma hakkasin järsku nii lumelauaga sõitmist igatsema. Kindlasti peaks varsti sellise reisi organiseerima, what a dream! 

Mõnusat laupäeva kõigile! x 

18 november 2017 11:32 | FASHION |

Comments

Loading comments...
Show all comments
Form is loading