Meryl Mägi

SUNNY DAY IN FREDRIKSTAD
Wearing everything (except sneakers) from the River Island store at Viru Keskus. Helloo hellloo! Here are a few photos me ad J took at Fredrikstad. It was the very first summer-y weather this year and I couldn't help to wear a crop top immediately haha! Beeen waiting soooo long now to wear my cute crop sweaters and tops, but I was right to do that at Fredrikstad as I haven't gotten a change for a crop top anymore, it's still so damn cold everywhere. Gladly I had my cool crop from River Island with me that I matched with the RI Studio leather jacket (was a little too hot with it though as it's super warm) and the sweetest frill pants. These are not my usual go-to pants as I don't like frills and prints that much but I love these! Sometimes you just find a clothing piece that clicks with you even if you don't normally wear this kind of style, right? The material is amazing for summer, so I will be wearing these to a lot of shopping strolls and brunches! Haha, my mom actually used to have a lot of these hairties back in 90s and she just recently got rid of them, right before they came back into fashion and I am so glad they did because I get headaches from wearing a ponytail easily and this hairtie both makes the ponytail larger and doesn't pull hair at all. So cute and practical! 

I just suddenly decided to book tickets to Sweden and will be flying there on this Sunday already! I promised to visit my Lund friends ages ago and now before moving to Norway and before summer it is just the right timing to do that. It's gonna be super fun as I will be going to Copenhagen while there (my favourite city!!!) and I will be staying during Valborg's which is the largest party for Lund students of course haha! Gonna have a blast with my girl Reb and will be looking forward to see my other peeps. And boy does it feel good to go back to my second home - Sweden. 

So I will be talking with you during the trip as well hopefully and will be working on a very large blog post tomorrow regarding hair care, so stay tuned! x 

___________________________________________________


Tere teeree! Siin on mõned pildid, mis tegime J'ga Fredrikstadis. See oli see esimene päris suvine päev ja ma ei saanud muudmoodi kui pidin crop topi selga panema kohe haha! Olen oodanud see aasta liiga kaua, et kanda armsaid crop kampsuneid ja toppe, kuid see oli ka õige otsus sinna üht kanda, kuna rohkem pole ma seda võimalust saanud. Nii külm on jälle igalpool. Õnneks oli mu äge crop River Islandist kaasas ning sobitasin selle RI Studio nahktagiga (millega oli liiga palav, kuna see on nii soe) ja armsate satsidega pükstega. Need pole just tavaline nähtus mu jalas, kuna ma pole ei satside ega mustrite suur fänn, kuid need on nii vahvad ju! Vahest lihtsalt leiad selle ühe riideeseme, millega tekib selline kohene sobivus, isegi kui pole tegemist päris oma stiiliga, onju? Material on suveks mõeldud nii et kannan neid kindlasti suviti palju brunchidele ja shopingutuuridele! Haha mu emal oli tegelikult mitu neid 90ndate stiilis patsikumme ja olevat need ära visanud kõik nii et kahju, kuna nüüd on need moes ja ei saaks rõõmsam ollagi, et on! Ma saan patsi kandmisest üpris kergelt peavalusid, aga need patsikummid hoiavad selle ära ning samalajal muudavad patsi kuidagi suuremaks ega kisu juukseid. Nii armas ja praktiline! 

Ma just bookisin päris järsku piletid Rootsi ja lendan juba pühapäeval sinna! Lubasin külastada oma Lundi sõpru juba mitu kuud tagasi ja nüüd enne Norra kolimist ongi ideaalne aeg ära käia. Kindlasti saab olema super lõbus, sest lähen ka ühtlasi Kopenhaageni (mu lemmik linn!!) ja viibin Lundis Valborgi ajal, mis on suurim üliõpilaste pidu  muidugi haha! Alati tore oma Rebeccaga ja ootan juba, et näha ka kõiki teisi! Ja kui tore on üldse minna tagasi oma teise koju - Rootsi. 

Loodetavasti räägin teiega ka reisi ajal ja homme töötan juba oma suurema juuksehooldus postituse kallal niiet püsige lainel! x

Comments

Loading comments...
Show all comments
Form is loading