Meryl Mägi

THE CAPE LOOK
Cape-coat - Lindex (sold out online, but findable in stores)       Body & Jeans - River Island        Boots - Flattered/ HEREGood evening people! Sitting on bed sleepy right now, waiting for my self-tanner to get the tanning over with so I could shower it off and go to sleep. J is in Switzerland right now, testing at a football club there, so he could only spend 1 day with me after Abu Dhabi and went off travelling again. His moving time is getting so real and so close that it's a bit frightening. Can't believe all these years in Estonia for him are soon to be done with his contarct...it was definitely perfect to visit him and my family at the same time in one country when I was in Sweden, but hey, I understand his career must move on and that means other countries, but we will figure it out! 

On Thursday this week we had the Lindex SS18 press event and we got to see all the upcomng trends in Lindex stores. My favourites included a dark blue set, a dark blue satin blouse with an open back, EVERYTHING red, some cute basics in many colours and those funky light pink suit pants. Lindex can always surprise me with some real good treats. One of the last season's treats is also on me on photos. I've shown you guys that hueg coat before here, but as I said, I will soon show it as a cape as well. I love to wear this coat with really minimal pieces so it can stand out more and not be too extra if you know what I mean. That's why I also paired the cape with my new Flattered Chelsea boots. I've been a fan of Chelsea boots since I stepped on grounds of Sweden many years ago and these are the shoes that are always appropriate to wear and never go out of style. The true classic must also be super good quality and look perfect. I have really skinny legs, so I can't say it's been easy to find Chelsea boots that fit my ankles perfectly without being loose, but Flattered ones are an ideal match! Flattered shoes are a true Swedish quality brand that has a little selection but only the best and comfiest. As the brand name says, they focus on flats to keep a busy girl's life easy, but super stylish at the same time. Recommend you guys to check them out! 

Tomorrow I'm gonna drive to Tallinn with Kätriin's doggie Ben. Such a cute driving pal to have! Then I'm gonna meet up with Marii soon after and will pick up J from airport before evening. I will keep you posted with my life changes as soon as I find something out myself! Good night! x 

____________________________________________________________________


Tere õhtust people! Istun voodi peal ja unine, ootan, et isepruunistav oma pruunistamisega ühele poole jõuaks ja saaks selle maha loputada juba. J on praegu Šveitsis, testimas ühes jalkaklubis seal, nii et ta veetiski vaid päeva siin peale Abu Dhabit ja läks kohe jälle rändama. Tema kolimisaeg on juba nii reaalne ja nii kiirelt toimuv, et pisut hirmutav isegi. Uskumatu, et juba ongi ta kõik need aastad Eestis ära olnud oma lepinguga...oli väga ideaalne ju käia külas nii perel kui temal korraga ühes riigis kui ma veel Rootsis elasin, aga noh, mõistan, et ta peab karjääris uue sammu astuma ja see tähendab uusi riike. Kuid mõtleme midagi välja kindlasti! 

Neljapäeval toimus Lindexi hooaeg SS18 pressiüritus ning nägime ära tulevased trendid Lindexi poodides. Minu lemmikuteks osutusid tumesinine komplekt, tumesinine satiin pluus avatud seljaga, KÕIK punane, mõned armsad basic'ud ja ühed värvikad roosad viikarid. Lindex suudab alati üllatada mõndade eriti toredate paladega. Eelmise hooaja üks tore palake on mul ka piltidel seljas. Näitasin teile seda tohutut mantlit juba ennegi, kuid nagu lubasin, siis pidin näitama ka kuidas see keebina välja näeb. Mulle meeldib seda amntlit kanda eriti minimaalsete ja lihtsate riietega, et see paistaks rohkem silma ja välimus poleks liiga 'ekstra' kui teate mis mõtlen. Sellepärast sobivad keebiga hästi ka mu uued Flattered Chelsea saapad. Ma olen Chelsea saabaste fänn olnud sellest alates, kui astusin sammud Rootsi mitu aastat tagasi ja need saapad on just need, mis on alati omal kohal ja sobilikud kanda ning ei lähe iial moest. Üks tõelina klassika peab muidugi olema kvaliteetne ja nägema välja jalas ideaalne. Mul on väga peenikesed sääred, seega ei saa öelda, et on olnud lihnte leida Chelsea saapaid, mis mulle hästi istuks, kuid Flattered saapad saidki selleks ideaalseks paariks! Flattered bränd on tõeline Rootsi kvaliteet, millel on väike valik, kuid vaid parim ja mugavaim. Nagu ka nimi ütleb on suund madalatel jalanõudel, et busy tüdruku elu oleks võimalikult lihtne ilma, et äge stiil selle kõige juures tagaplaanile jääks. Soovitan kindlasti neid üle tsekkida! 

Homme sõidan tagasi Tallinna koos Kätriini koera Beniga. Nii vahva sõidukaaslane ju! Siis saan kokku Mariiga ja enne õhtut võtan J lennujaamast peale. Annan teile ka teada, kui elumuutused siin toimuma hakkavad ja kohe kui ma isegi teada saan, mis toimuma hakkab! Head ööd! x 

AMSTERDAM GALLERYPhone and camera snaps from Amsterdam.Hellooo hope everyone had a great week!

I took so many snapshots with phone and camera in Amsterdam that I figured I should share a cute gallery of them on blog! So we spent the New Year's in Amsterdam and it was the first time in the city for both of us. J and I loved the city so so much eventhough the weather let us down big time. A city is pretty damn good if even pouring rain can't ruin the beauty and experience of it. Gladly it wasn't raining on New Year's Eve but I did miss skating because of it. And we also missed the canal cruise because they ended it way too soon on 31st hahah (sad about it actually). We just gotta go back because well point one, we always wanna go back there now, and point two, so much is undone and unseen still! Should probably pick a bit warmer and less crowded time of the year though. New Year's Eve in Amsterdam was a mess in a sense that I thought it would be. I've actually never seen such a huge city-wide party before, but I'm glad I did, because boy it was something hahah. Had to catch the 1pm flight next day and it didn't feel really good for me because...reasons. Thanks for being a treat Amsterdam!

Exploring new European cities is something that really makes me happy. I can walk 20 km a day easily just to grasp everything about them. Each city is so different and depicts so many different ways of life and I just like to blend in and be part of it for a few days. It's weird to feel like you're at home in some cities where you've never lived before and feel so distant in a city you are living in. Can you relate? I think it depends on personal style, personality and what we feel as important part of our environment and that's why it is good to see as much as we can when young to find the place we call our own, our home. It might only be me who feels that way, but I might have already found the city..can you guess what it is? x

__________________________________________________________________


Tere teree! Loodan, et kõigil on olnud tore nädal!

Ma tegin nii palju pilte telefoni ja kaameraga, et otsustasin panna ühe armsa galerii siia! Veetsime siis aastavahetuse Amsterdamis ja see oli meil ka kõige esimene kord selles linnas. Meile J'ga meeldis seal nii nii väga olgugi, et ilm vedas täiega alt. Üks linn peab ikka vägagi hea olema, et isegi paduvihm ei suuda selle ilu ja kogemust ära rikkuda. Õnneks aastavahetuse ajal ei sadanud tilkagi, kuid uisutamisest jäin ma küll ilma. Samuti ei saanud me minna kanali kruiisile, kuna 31.sel lõpetati sõidud liiga vara hahah. (tegelt päris kurb sellepärast) Peame lihtsalt uuesti minema, sest punkt üks, me tahame sinna nüüd kogu aeg minna, ja punkt kaks, nii palju jäi tegemata ja nägemata! Ilmselt peaks valima soojema ja vähem ülerahvastatud aja selleks. Aastavahetus Amsterdamis oli paras segadus nagu ma arvasingi. Tegelikult polegi ma nii suurt ülelinnalist pidu näinudki varem, kuid hea meel, et ära nägin sest see oli vast midagi hahah! Järgmine päev pidime jõudma kella 1sele lennule päeval, mis ei olnud väga mõnus..põhjustega. Aitäh Amsterdam, et olid äge!

UUte Euroopa linnade avastamine on üks asi, mis mulle nii väga meeldib. Võin vabalt käia 20 km maha lihtsalt, et kõike näha ja hoomata. Iga linn on nii erinev ja esindab nii paljusid erisuguseid elusid, et mulle meeldib sulanduda mõneks päevaks sinna sisse ja olla osa sellest. Veider, kuidas mõndades linnades on selline tunne nagu oleks oma kodus, kuigi pole seal elanudki, kuid samalajal tundub nii võõras linn, kus elanud pikemalt. On teil sama olnud? Arvan, et see kõik oleneb iga ühe stiilist, iseloomust ja mis neile keskkonna juures oluline on ja sellepärast ongi hea näha noorelt igasugu erinevaid kohti, et leida see lemmik lõpuks üles. Ma arvan, et ma olen juba enda lemmiklinna leidnud, kas oskate ära arvata mis see on? x

FAVOURITE MAKE-UP PRODUCTS

Time for a beauty post today! It's been a while since I've showed my make-up favourites here and as you know I'm always on a look-out for better fitting, better looking products for my daily make-up routine, because as a blogger I have to have good make-up products on for photos as I'm not a professional make-up artist. I'm not including the ones I have already talked about in my previous make-up posts (find them under BEAUTY category on blog!), but I'm here with some new fresh stuff! So let's get to it: 

(Postituse mahu tõttu on see ainult inglise keeles! Kui on lisaküsimusi, siis vastan kõigele väga hea meelega kommentaariumis! x) 


COMPLEXION1. Chanel powder blush in tone 72, rose initial - The most sweetest looking blush out there! This tone gives a rosy look on cheeks and I like that Chanel blush allows you to build up the pink, not leaving it too Marie Antoinette immediately and it's a super long lasting one.

2. MAC highlighter in tone A96 -  I picked this one out because Polhem PR told me it was among the most bought make-up products from MAC in Estonia. I always had a yellow undertone highlighter, but this one is a bit rose-goldish and it looks stunning! I completely get whi it's a best seller - it looks luxurious and the shimmer is amazing!

3. MAC Studio Fix foundation in tone NC20 - Recently there was a MAC cosmetics campaign where bloggers were granted a make-up session and in the end everyone received the Studio Fix foundation that suited their skin tone. As I had just ran out of my YSL foundation, the timing was perfect to try something new. It was a little thicker than YSL, but the coverage is amazing and I really like how it looks better in a little darker tone on my face so I can bring the tone down with concealer. Blends very well and besides being thicker, it's equal with YSL in keeping my face clear. 

4. VANI-T mineral liquid radiance - A while back I introduced you to VANI-T self-tanning products, but besides these amazing tanning products, VANI-T also has a little make-up line. This highlighter is perfect for the night out or for bigger events. It's a super strong highlighter that goes well with fresh tan so I apply it under my foundation for some beautiful under make-up glow. The highlighter is sold out right now, but so many amazing make-up products are coming soon that give such a nice additional tan! Keep an eye on www.arabellah.eu

5. Giordani Gold radiant complexion cream stick - this pink complexion stick has become my helper-elf if I want to go for a fresh rosy natural look. Not too strong, but so good and creamy to use on cheeks and eyes.UNDER MAKE-UP1. Smashbox Photo Finish foundation primer - Every make-up junkie knows this one. No primer is more iconic than Smashbox one and it was the best news when Smashbox finally came to Estonia! The primer leaves skin velvety soft and keeps foundation in tact the whole day. 

2. Madara Pihlaja glow booster - This is my secret weapon on those days when the face looks a bit down and pale. Immediately boosts and freshens up the face, leaving a super pretty glow under foundation!

3. MAC strobe cream - I have a few of these little testers that I carry with me when I travel or can't bring a lot of make-up with me. For me it works as a primer, because it makes it so easy to apply make-up on and leaves skin so soft and sweet. EYES & LIPS1. NYX Lingerie matte lipstick - I can't tell you the tone right now as I think I left it in a hand bag in Tallinn where I'm currently nooot, but if you are interested leave me a comment and I will let you know by then. It's that matte-Kylie-Jenner-lipstick kind of lipstick and works as Kylie's, but from Kylie's line I couldn't find a tone that purely pink, so this NYX one is perfect and probably my most used lisptick now. I tone it down with a lip liner though. 

2. MAC lipstick in tone Satin faux - Your basic pinkish nude, but in a little darker version for winter. A good MAC lipstick for blondes.

3. NYX soft matte cream lipstick in tone Tokyo - Very extreme pink that only works when I am really tanned, but it's effective and cute, so when toned down with lip liner a bit, it's another perfect pink. 

4. NYX white eyeliner - NYX ALERT hahah! I've tried out a lot of NYX stuff when the store opened and have grown to love some products, but I think I bought most of them in Paris to be honest when I was missing some pink lipstick in my life. This one is a basic white eyeliner than can be from any brand, but NYX does it well for me. It makes eyes so much bigger, so if you want doll eyes then this is the way to do it! 

5. Toofaced better than sex mascara - Also a make-up junkie's basic. This is pure doll-eye material here. Only Lancome is equal, no other mascara is good enough after these two. Nothing more to say. 

6. NYX vivid brights liquid liner in tone VBL08 - This is such a cool girl eyeliner. Works on days when I go for a nude lip and all black/all white outfit for example. I always pair it with the Make Up Store orange-y eyeshadow.


THIS ONE PRODUCT1. Supermood Egoboost perfect moment beauty mist - Imagine a cool spray that you apply to your face after washing your face in the morning or after doing all your masks and peeling procedures or when you need a cool fresh moisturizing mist on a hot day...yup, that's the one! This thing requires a seperate section because it's my favourite thing in the world right now! I use it everyday under my make-up because it makes me feel fresh in the morning in a second, I can feel the moisturizer work it's magic immediately and it closes the pores and tightens the face. Not even a strong espresso shot can make me look so awake and fresh in the morning!


MORE EYES & LIPS

1


1. Anastasia Dipbrow pomade in tone Ebony - Very basic with my make-up junkie favourites here, but this product is genuinely the best brow cream I've tried and this greyish brown tone is perfect with my cool toned blonde hair. Requires a good brow brush, but nothing stays on better than Anastasia brow stuff! 

2. MAC lipstick in tone Velvet Teddy - Another simple good MAC lipstick. This one is a little lighter than the one above and goes very well with the following lip pencil.

3. MAC lip pencil in tone Whirl - Another product from the best seller MAC products in Estonia. Again I can tell why - easy to draw your lips bigger with, goes well with most lipsticks, good for contouring lip and stays on forever. 

4. Anastasia tinted brow gel in tone Brunette - I want this gel in a bit greyish tone now, but this one also proves why Anastasia's brow products are golden. Best one to use when you don't feel like colouring your brows with pencil or cream and just want a brushed tinted look on them with your natural shape. 

5. YSL lipstick in tone 01 - The prettiest red lipstick I've ever tried! Super creamy and fits blondes amazingly! Holiday season perfection! 

__________________________________________________________________________________

Hope you found some good make-up tips and somethign new to try out! I'm gonna be making one soon when Spring comes and face requires something new and fresh and summer-y! x

I'M WEARING RI IN AMSTERDAM
Coat & Boots - River Island/ HERE      Jeans - Levi's       Belt - Gucci       Knit - NA-KD Amsterdaaaam! OH it felt so great to finally visit that city that I've heard so much of but nevr visited before. Same case with J so we made this as a last minute plan to just go and see it and we were so surprised by it. I will let you know my impressions in another blog post as I wanna focus this one on my new fav outfit I wore to Amsterdam. Took photos in so many places because Amsterdam is too gorgeous. My blogger mind went crazy when I saw all these photogenic places every step of the way haha. 

First of all, WHY THE HELL haven't I worn these boots before!?!? Not only are these gorgeous with their pointy tops and the way the fit Levi's jeans, but how comfy are these??? I've been dying to find boots like this and I'm so happy I stumbled across these ones in the River Island store because I don't know if I'll wear anything else now until summer gets here haha. I saw these around Instagram on other bloggers too, but I didn't find any in stores before and I wasn't sure about the heel. I just can't believe I used to be afraid to wear mid and low heel shoes, because my mind has changed so much about these. To be honest, the heel height on these boots is so perfect that it is comfy and supporting but looks visually good too! Spent the whole day in Amsterdam with these and it was less painful on legs at night than with flats. I also stumbled across this camel coat in RI stores and since I've been wanting a coat like this forever now then it was natural to get it with me. These coats are so good to take on trips because they are warm or light depending on what you wear under and they go with absolutely everything. This RI one is so well tailored and the tone is perfect, so I will be wearing it a lot all Winter and Spring. 

J went off to Abu Dhabi with the national team to play against Sweden so I decided to go home to my parents for the weekend. Such a good way to charge batteries after these exhausting holidays and get some serious work done behind my laptop. It took me an hour today to decide on the calendar-notepad I wanna buy because I have way too many things I need in one notebook at once lol. I don't even want to tell you have much I am behind with work, blog stuff and life matters, so I will better get to it and do some Amsterdam story telling on another day. Have a great weekend guys! x

_____________________________________________________________________


Amsetrdaaaam!! Oh kui tore oli lõpuks seal linnas ära käia millest olen nii palju kuulnud, aga mitte kunagi külastanud. Sama ka J'ga niiet otsustasime viimasel hetkel ikkagi lihtsalt minna ja see ära näha ning olime ikka meeldivalt üllatunud. Annan muljed edasi teises postituses, kuna siin keskendun outfit'ile, mis on mu lemmik Amsterdamist. Pilte tegin nii paljudes eri paigus, kuna Amesterdam on lausa liiga ilus. Mu blogija silmad läksid hulluks kui nägid kõiki neid fotogeenilisi kohti igal sammul haha. 

Kõigepealt, MIKS KÜLL pole ma neid saapaid juba varem kandnud?!!? Mitte ainult pole need üliilusad jalas oma teravate ninade ja kuidas nad sobivad Levi's teksadega, kuid kui mugavad veel?? Ma olen nii otsinud selliseid saapaid ja mul on ülimalt hea meel, et just RI poest need leidsin lõpuks, sest ma ei tea kas ma enam ülse midagi muud tahan jalga panna suveni välja haha. Nägin neid Instagram'is päris plajude lblogijatel jalas, kuid ei leidnud neid poodidest ega polnud ka selle kontsa osas kindel. Uskumatu, et ma siiani põlgasin mid ja madalat kontsa, sest mu mõte on täiesti muutunud nüüd nende osas. KUi aus olla, siis nende konkreetsete saabaste kontsakõrgus on täpselt ideaalne sobivus mugavuse ja toetuse ning visuaalselt ilusa vahel! Veetsin terve päeva Amsterdamis nendega ja jalad valutasid isegi vähem õhtuks kui madalatega. Samuti komistasin RI poes otsa sellele kaamlitooni mantlile ja kuna ma olen sellist mantlit juba ammu kappi otsinud, siis oli loomulik sellega ka minema jalutada. Need mantlid on nii head reisidele kaasa võtta, kuna need on soojad või õhukesed vastavalt mis all kanda ja sobivad absoluutselt kõigega. See RI mantel on väga ilusa viisaka lõikega ning toon on täpselt ideaalne, mis tähendab, et seda kannan ma terve talv ja kevadel ka. 

J läks koondisega Abu Dhabi'sse, et mängida Rootsi vastu, seega ma otsustasin tulla koju vanemate juurde nädalavahetuseks. Nii hea viis akud täis laadida pärast väsitavaid pühasid ja saada tõsiselt igasugu ülesandeid tehtud läpaka taga. Mul võttis täna tund aega, et leida ideaalne märkmik linnast, sest mul on liiga palju asju, mis peavad korraga olemas olema ühes märkmikus lol. Ma ei taha isegi rääkida teile, kui palju ma olen maha jäänud tööl, blogiga ja elulistes asjades nii et ma parem jätkan nendega ja jätan selle Amsterdami jutustamise teiseks päevaks. Vahvat nädalavahetust! x 

2017 OF MINE

I'm writing this post ahead on the train, because I feel like posting it on the first day of 2018, but I'll probably be too tired to write it after New Years Eve in Amsterdam and eary flight back home on 1st. So here's me reflecting back on 2017 and handing out my promises for 2018 at the end of the post. I always feel sad and sentimental sending off a year. I feel like it's sending off your memories and closing something, when I know it isn't because I don't think of 2016 as a long long memory right now obviously. Maybe it's because I'm getting older almost as soon as a new year starts and that makes me so sentimental as well, feeling like I haven't achieved enough with another number on my age. But that's just a silly thought that motivates me every year somehow. 2017 was a year of big changes for me as I predicted in my 2016 post and I know it's gonna be even more hectic in 2018, but let's first see all the stuff that went on for me in 2017, because whatever I feel like now, it was a fun and really cool year for me with so many new things! I was thinking long how to do this, so I decided to just list everything significant for me with titles and texts and pictures and in completely random order. Hope you enjoy reading it as much as I enjoyed making it loves! 

 


DENIM DREAM JEANS CAMPAIGN 

As I've probably said here too many times haha, I was the campaign face of Denim Dream Jeans very first collection this year. Denim Dream is a large company here in Estonia that features its own brand, but also Calvin Klein, Guess, Tommy Hilfiger, etc. and I was picked to be the face of the campaign with Sandra and the Estonian singer Kristjan Kasearu, which I was sooo grateful for! Why I feel like this is because it was my very first campaign like this, where I was featured in a TV commercial (saucy one haha) and on billboards, bus stops, magazine covers and shops over Baltics. It was also my first experience filming a campaign and shooting one in one day that left me partly paralyzed the next day and exhausted me to the max, but it was the funnest ever. Very weird to see my face everywhere, but I was proud and the event Denim Dream put together for us was so emotional and sweet that it's one of my brightest memories from 2017! 

 

Denim Dream Jeans campaign photo.


BIRTHDAY AND BUBBLY

In 2017, I turned 23 and celebrated this with a new collaboration some of us blogger girls started this year - Embassy of Champagne. MY 2017 has been full of bubbly to be clear, because of that amazing collab that has invited us to so many dinner parties, terrace parties and photoshoots with all the bubbly we could drink. I learned to appreciate good champagne and learnt everything about Moet, Veuve and Ruinart, feeling like an expert now on glass types, champagne types and what to eat with what drink. Could honestly say my year wouldn't been half as fun as it wasn't for all these super fun events with EOC, so a big thank you to Hanna and Evelin for putting those things together for us this year! 

 


Moet photoshoot and white party. 


GRADUATION

2017 will forever be marked and stamped and written in my brain because of my university graduation of course! What a landmark in my life! In June, I graduated Lund University, with B.Sc. in Development Studies, with good grades and more credits than needed. Lund was my home for so long and it was one of the happiest (finally done wooop) and saddest moments in my life. Right now I keep wanting going back to Lund so bad, it was such a great city with cool student vibes, but I just might go back there after all for Master's, who knows? Graduation itself was beautiful and well organized, and took place in the amazing historical university building of Lund. The ceremony was grand, the speeches were awesome, but I already had to move back to Estonia the next day, so saying bye to my friends and my long-time home was pretty hard you can imagine. I'm so glad my parents came to my graduation and that J actually could come there in last minute! Meant a lot! I'm gonna post more about Lund University real soon, so stay tuned!

 


Graduation ceremony and look. 

 

RELATIONSHIPS

End of 2017 and me and J are still together haha. Okay okay it's actually special because we hit 5 years this year and he's such a large part of my life by now. There's I think nothing he isn't a part of in my life. He helps me with my blog, he plays football and I love to watch every single game because of my football addiction, we are each others best friends and do so much together. 2017 is also important with the fact that our long-term relationship ended with me finally graduating, so it's been so nice to finally live with him again, learning new stuff all the time and seeing all his sides. I laugh everyday because of him and that's my favourite part. Whatever happens, when I'm curled up sad, he picks me up with his bear arms and places me on his lap and doesn't stop talking until I laugh instead of being sad. My 2017 was great because he is great. And I just can't leave this topic without mentioning how proud I am of my boyfriend this year. He has achieved so many things in football and made himself a hosuehold name this year with his hard work. He won every single aspect of club and national team football, such a rockstar! 
Talking of other relationships, in 2017 I started to catch up and find my long lost good friends and hung out with every one of them after graduating. Also found some amazing new friends for myself, while some started to fade a little due life or due various reasons, but hey, life's like this. Important to have a special one in your life, but also important to have good friends! In 2018, I have to keep reminding myself that all friends aren't friendly with you for the right reasons.
Oh also my fam is doing good and so are my doggies! Happy to spend more time with them now that I'm back in Estonia and it's been pure fun. Sadly I lost my grandpa in 2017, but that's again life and it actually feels a long time ago now, because it was in spring. This was really something that got me good during that time and I really wasn't myself. 
With Marii and J, his title and one of my doggies.


FROM SWEDEN TO ESTONIA/ NEW JOB

Oh I've been wanting to post about this seperately actually. As I said, after graduation I moved to Estonia from Sweden. Summer in Estonia was great, as I started new collaborations, enjoyed summer, spent time with fam and friends and visited Sweden and my friends again. When Autumn came, I started to get sadder as I missed Sweden and school so much and I feel like I don't belong here anymore. Eveyrthing is easy and familiar with everyone also living here, but I don't think my views on life and who I am fit well here. I feel a stronger connection with Sweden by now and that currently hasn't changed, but I am still trying to give my home country a change. The country is beautiful and of course I have my favourite places here that I love and that's why I spend my time in those places as much as I can and doing what I like, Otherwise I would probably be preeettty sad. I did find a great job to do next to my blog job and this has made me a lot happier here as I get to do so many interesting things all week now! There's so much to keep my happy luckily, but I have to think of next steps now that it's time to apply for Master's studies! But yea, it's a very confusing, belonging kind of question for me that I'm trying to figure out. 
One of my most favourite places at home.


BLOG 

Blog has been better than ever and that's completely normal if you keep doing your thing more years. I've learnt so many new editing and photography skills and still on a look-out for style that I feel like is completely me. I've gotten so many new amazing collaborations both in Sweden and Estonia, some bigger than others, but all very important to me. It's been an exciting year with so many blog events I could finally participate in when moved back to Estonia. Every week something cool happens and I've been in a lot of magazine articles, newspapers and online features this year. These make me happy because my very very hard work has been recognized and people like what I do, which makes me grateful and keep on doing what I do. Thank you everyone who has supported my blogging and given me a change to speak my mind on fashion topics and to all my collaborations! You da best! 

I should probably list a few of my fav outfits of 2017 too in another post! 

 


Few summer-y blog posts. TRAVELS

I should've travelled more, but I was very busy with graduation and thesis and adjusting to life in Estonia that I didn't get to, but I did visit some places I've never been to so 2017 is a winner in that sense either way! In April, I went to Paris for the first time. I also visited Amsterdam and Netherlands for the first time, which I can't tell you of right now because I'm probably travelling back from there when this post goes live haha. I visted Copenhagen so many times, because it's one of my most favourite cities and found so many new shades of that city that I loved. Also travelled around in Sweden and Estonia, finding new cool places, so I'm glad on that side.

 


Photos from Paris in May. Now that I managed to somehow wrap up the awesome 2017 (hopefully didn't miss something important), it's time to set some goals for the whole long upcoming 2018. Should be plenty of time to reach them, right? So, I PROMISE YOU 2018...


I will drink more water (I hate drinking oure water and that's so bad) 
I will try to travel more
I will donate more
I will erase negativity and negative people
I will try to meet up with my friends even more
I will be better with blogging and my work 
I will continue studies
I will go to the gym more
I will spend even more time with dogs and fam 
I will be more organized with everything

 That's a lot of promises I know, but I think the more the better and some of them are way more important than others too. Just wanted to thank my family, J and his family, my friends, my followers/readers and my collaboration partners and everyone else who have been there with me or supported my work. I'm so grateful for each one of you and hope your 2018 is gonna be successful, exciting, eventful and most of all happy!! Happy New Year! Sending a million hugs and kisses and so much love!! xx