Meryl Mägi

FAVOURITE BLAZER AND A LIL' ANNOUNCEMENTEverything from River Island (except sneakers and bag) Back from Sweden! Wow was that an hectic trip haha! Planned to just stay a few days in Lund, see friends, celebrate Valborgs with the students and go to Copenhagen and I sure did all that, but the travelling part was just awful! I flew from Tallinn to Copenhagen on Sunday, but we had an emergency landing at Arlanda airport, because one of the passengers fell unconcscious and seemed to have a serious health issue that needed immediate landing, but I later learned that he was actually so drunk the alcohol must have caused a severe reaction. Due to all this I got to Sweden and Reb's place so late and felt very ill from the day. Then my flight back on 3rd was cancelled, so I was rebooked onto a flight to Arlanda (yup agan) and got to the hotel like 2am with a flight in the morning that was 3 hours late!!! So I was very late to work and well, basically everything I had planned for the day. So in the evening having packed a lot of things together from the apartment I'm moving out from, I drove to my hometown just to rest rest reeest and blog. Sweden was amazing and so was Copenhagen! It's insane how I can like a city so much more with every visit. Copenhagen feels like home to me and a place I would literally run to live at, but will see how it goes with the application to Copenhagen University in summer. I was so happy to see all of my girls and I appreciate to have so many amazing people to meet when I go back, you're the best!!

 So I uploaded this outfit to Instagram a little while back stating that this is my new favourite blazer and let me introduce to it here too! It's a little bit cropped, straight-fitting striped blazer from River Island that actually glitters a little! Why it became my everyday favourite is the cut, as high waisted pants and jeans look so elegant and great with the blazer and the details are just so beautiful. It's wearable on so many occasions in so many outfits and definitely looks its best without a top visible under. I paired the blazer with some pearl jeans that match the pearl buttons on the blazer. These are just really fun jeans that have that side stripe style, but with beautiful detailing. The outfit can be found from River Island store at Viru Keskus. 

One more thing before  I end today's post! Today me and J celebrate our 6 years together and it's a bit surreal but an amazing thing for us! The cheesy quote 'time flies by when you're having fun' applies to our relationship so well as time sure has gone somewhere that it's already SIX years. Of course we haven't seen a big chunk of the time as we have lived in separate countries for much of the time. J has always been so caring of me, always helped to solve my very silly and unfortunate accidents and been my way of laughing through life, so I couldn't be happier to continue this dreamy story for another year! See you in 10 days already luv! x

___________________________________________________________


Rootsist tagasi! Oli see alles hullumeelne reis haha! Plaanisin olla mõned päevad Lundis, näha sõpru, tähistada Valborgsi ja minna Kopenhaageni ja seda kõike ma ka tegin, aga see reisiosa oli lihtsalt kohutav! Lendasin pühapäeval Tallinnast Kopenhaageni, kuid tegime hädamaandumise Stockholmis, sest üks reisijatest kaotas teadvuse ja tundus, et tal oli mingi suurem terviserike, mis nõudis kohest maandumist. Hiljem sain aga teada, et ta oli lennukile tulnud purupurjus ning rohke alkohol ilmselt viis sellise hirmsa reaktsioonini. Kõige selle tõttu sain Rootsi ja Reb juurde väga hilja ning oli tohutult paha olla sellest päevast. Ja siis sain teada mõned tunnid enne kojulendu, et lend on tühistatud, seega lennutati mind öösel kella 2ks Stockholmi hotelli jällegi, kus ma siis pidin varahommikuse lennuga koju saama, aga ei see ka hilines 3 tundi!! Jäin tööle väga hiljaks ja noh, kõik jäi tegemata, mis olin üldse selleks päevaks plaaninud. Nii siis pärast pikemat asjade pakkimist korterist, millest välja kolin, sõitsin ma viimaks kodulinna, et puhata puhata puhata ja blogida ka natuke. Rootsi oli aga amazing nagu ka Kopenhaagen! Uskumatu, kuidas üks linn saab aina rohkem meeldida peale igat külastust. Kopenhaagenis on tunne nagu oleks kodus ja ma jookseks ummisjalu sinna elama, kui tekiks põhjus, kuid eks näis kuidas läheb sinna ülikooli kandideerimisega suvel. Samuti oli mul super hea meel näha oma Lundi tüdrukuid ja on äge, et mul on nii paljusid ootamas igakord kui tagasi lähen! You're the best! 

Laadisin selle outfit'i Instagrami juba mõnda aega tagasi, väites, et see on mu lemmik pintsak nüüdsest ja tutvustan seda nüüd ka siin! See on natukene lühema, sirge lõikega triibuline bleiser River Island'ist, mis kusjuures ka sädeleb pisut! Mu igapevane lemmik on see just lõike tõttu, kuna high waist teksad ja püksid näevad selle juures väga elegantsed välja ja detailid on väga säravad. Selline igasugustel sündmustel kantav pintsak, mis kindlasti näeb parim välja ilma ühegi topita selle all. Sobitasin bleiseri pärliteksadega, mille pärlid sobisid hästi blesieri omadega. Sellised lõbusamad teksad, millel on see trendikas triip küljel, kuid ilusate detailidega. Terve outfiti leiab Viru Keskuse River Islandi poest. 

Üks asi veel enne kui postituse lõpetan! Täna oleme mina ja J olnud koos 6 aastat ja see on üpris üllatav ja äge number meie jaoks! Siin kohal kehtib kindlasti see imal quote, et "time flies when you're having fun", sest aeg tõesti on kuhugi kadunud, et juba on KUUS aastat täis. Muidugi me pole suure osa sellest ajast näinud, kuna oleme mitu aastat elanud eririikides. J on olnud aga super, aidanud mind mu kõikide imelike ja tobedate õnnetustega, mis ette tulnud ja pannud naerma läbi iga olukorra, seega ei saaks olla rõõmsam lisanduva dreamy aasta üle! Näeme juba 10 päeva pärast luv! x 

Comments

Loading comments...
Show all comments
Form is loading