Meryl Mägi

LIVE IN LEVI'S
Shearling Jacket & 501 Jeans - Levi's (find from stores in Estonia)      Sneakers & Knit - River Island/ HERE & knit available in stores        Bag - GucciBack to when it was sunnnny in Norway! Yup could actually wear a shearling Levi's jacket with a knit under it, it was that warm haha! Well now it's back to fluffy winter coats here in Estonia. These Levi's shearling jackets really became a thing during winter, because they look really retro-cool and keep warm well, but I think they would be a super good use during a Nordic summer as well, as we all know that degrees can be the same as early winter then. Definitely not gonna pack these pretty warm jackets away when we get more plus degrees. Paired the shearling jacket with my brand new pair of Levi's 501. Everyone who knows me knows that Lev's has been my favourite brand for many many years and I have a quite good collection of Levi's jeans, but this is my very first pair of the classic 501's and I couldn't be happier! Perfect fit and the newest pair has those minimal ripped parts too. Thinking whether to cut them into ankle cut or keep them with the long lenght..what do you think? 

So tomorrow's the last day at work this week and I'm heading home to pack everything for Riga Fashion Week. I have some packages that arrived there that I definitely need for the weekend. So the plan we have for RFW is amazing! Me and 5 other blog girls get a hold of two brand new Series-5 BMW's from SIXT and we will drive to Riga from Tallinn. Then we will stay at a gorgeous new boutique hotel and attend the Riga Fashion Week shows from 22nd till 24th! Can't wait to hang out with the girls, see the shows and attend brunches! Gonna be super great getaway! 

Now I'm gonna pack everything up I have here at the apartment and write some e-mails before sleep! x

____________________________________________________________

Tagasi ajas kui Norras oli päikeee! Just, sain kanda villast Levi's teksatagi kampsuniga, täpselt nii soe oligi haha! Aga siiski nüüd olen tagasi Eestis ja seljas on paks talvejope. Need Levi's villased jakid muutusid väga trendikateks sel talvel, sest need näevad retrostiilis lahedad välja ja on muidugi väga soojad, kuid ma arvan, et need tasuks enim ära just põhjamaisel suvel, sest me kõik teame, et suvel võib järsku olla sama külm kui varatalvel. Kindlasti ei paki ma oma ilusaid soojasid tagisid ära kui sooja kraade rohkem tuleb. Sobitasin tagi oma uhiuute Levi's 501'tega. Kõik, kes mind teavad teavad tõenäoliselt, et LEvi's on olnud mu lemmik bränd juba aastaid ja mul on üsna suur kollektsioon Levi's teksaseid juba, kuid see on mu päris esimene paar 501'tesid ning ei saakski rõõmsam olla! Fit on ideaalne ja uusimal paaril on ka väiksed lõhkised kohakesed. Mõtlen nüüd kas lõigata nad suveks lühemaks või jätta pikem pikkus..mis arvate? 

Homme on selle nädala viimane tööpäev ja suundun koju, et pakkida Riia Fashion Week'iks. Mul on jõudnud ka mõned uued pakid sinna, kus on asjad, mida kindlasti vaja see nädalavahetus. Meie plaan RFW'iks on super äge! Mina ja 5 blogitüdrukut saame SIXT'ilt oma käsutusse uued 5-seeria BMW'd, millega sõiame Tallinnast Riiga. Ööbime uues imeilusas butiikhotellis ja osaleme Riia Fashion Week'i show'del 22.-24.! Ei jõua ära oodata, et tüdrukutega aega veeta, vaadata show'sid ja brunch'itada! Saab olema üks vajalik getaway! 

Pakin nüüd siin korteris asjad kokku ja kirjutan mõned e-mailid enne magama minekut! x 

Comments

Loading comments...
Show all comments
Form is loading