Meryl Mägi

Category: OTHER

DAY AT WINTER WONDERLAND

Forests in Estonia are so magical right now! It snowed a lot a few days ago, so I decided to take my eldest doggie Yuke out on a forest walk, because she really loves these and that's what we always did together when she was younger. She's already 10, turning 11 soon, but oh she's so alive and hyper! So so happy for her that's she's all fine and healthy, besides some teeth missing haha! I guess it must be the puppies that keep her so young. She has always been even smarter than some big dogs and so so beautiful, but damn she is hard to get still on photos and that answers the question 'why I always take photos with the pups' that some of you were asking. 

Now I'm on the train on my way to Tallinn for a few days. I though I would stay longer at home, but I kinda wanna send J off to his game and I have some things to do in Tallinn after all. Anyway, I hope you all like this kind of personal/about life posts now and then! 

Talk to you soon! x

______________________________________________

Eesti metsad on hetkel nii maagiliselt ilusad! Mõned päevad tagasi sadas paks lumi maha, seega otsustasin oma vanima koera Yuke metsa jalutama viia, sest talle väga meeldib seal ja see oli miski, mida me alati koos tegime kui ta noorem oli. Ta on juba 10, kohe saamas 11, kuid ta on niii elav ja energiline! VÄga hea meel ta üle, et ta tervis on nii hea ja korras. Muidugi mõned hambad on küll juba puudu haha! Ma arvan, et kutsikad on need, kes hoiavad teda nii noorena. Ta on alati olnud targem kui mitmed suured koerad ja nii nii ilus, aga oi temaga on raske pilti saada, mis vastab küsimusele 'miks sa ainult oma teisi koeri pildistad', mida mõned teist küsinud on. 

Nüüd olen rongil taas teel Tallinna mõneks päevaks. Arvasin, et jään koju kauemaks, aga tekkis tahtmine J ikkagi mängule teele saata ja mul on Tallinnas tegelikult päris palju asju korda ajada. Igatahes loodan, et taolised personaalsed/elulised postitused siin-seal ikka meeldivad!

Räägib peagi! x

iLOCKED EXPERIENCE
At the iLocked 'Saw' room (sorry for the bloody situation!)


Hello hello y'all! Starting this blog week off by talking about our experience at the Tallinn iLocked escape room. They currently have two rooms, one is 'Saw' and the other is 'Mummy', we of course picked the scarier and more disturbing version haha! As you guys know, I've previously posted about this kind of rooms because me and J are obsessed with them by now. The idea is to solve different puzzles and mysteries in the room in order to escape it the end aaand you only have 60 minutes to do it so it's TENSE! 

So the Saw one was reaaallly close to the real movies. We started off by being unable to move at first (not gonna tell you more than that) and many of the tasks reminded the things you've seen in the saga. It was really exciting and I really loved the puzzles there, even though we got stuck with the last one and weren't able to escape haha, but I think we did super good since they are not easy at all. I think I don't even have to mention that at some points it was sooo scary as F that we had jump-scares? Definitely got our hearts racing.

So if you have a cool bunch of friends and want to spend a super fun and exciting hour in Tallinn, then pick one of the iLocked rooms from their website HERE and book a time (also in English)!

Thank you iLocked for the awesome experience and thanks bright cookies Liis and Brent for joining us! Can't wait to try the other one!

_______________________________________________


Hei hei kõigile! Alustan seda bloginädalat rääkides meie kogemusest Tallinna iLocked põgenemisruumis. Neil on hetkel kaks tuba, üks on 'Saag' ja teine 'Muumia' ning meie muidugi valisime selle hirmsama ja häirivama versiooni haha! Nagu mu pikemaaegsed lugejad juba teavad, siis ma olen postitanud taolisest ruumidest ka varem, kuna me Joonasega oleme täiesti sõltuvuses neist juba. Nende tubade ideeks on erinevate mõistatuste ja ülesannete lahendamine, et siis lõpuks nende kaudu toast põgeneda jaaa muidugi on selleks ainult 60 minutit aega, seega see on üks suur PINGE!

Saagi tuba oli väga sarnane nendele päris filmidele. Alguses ei saanud me kuhugi liikuda (rohkem ma ei täpsusta) ning paljud ülesanded meenutasid saagades nähtut. See oli väga väga põnev ja ülesanded olid väga lahedad tehtud, kuigi me jäime plindrisse viimasega neist ega saanudki toast põgenetud haha, aga ma arvan, et meil läks ikkagi väga hästi kuna need mõistatused pole absoluutselt kergete küllast. Ma arvan, et ma ei pea isegi mainima, et mingitel hetkedel oli asi nii õudne, et me ehmatasin kõvasti ikka? Süda vahepeal käis kiirelt ikka küll.

Seega kui sul on üks lahe punt sõpru ja tahad veeta ühe super ägeda ja põneva tunnikese Tallinnas, siis vali välja üks iLocked ruumidest nende veebilehel SIIN ja broneeri aeg! 

Aitäh iLocked laheda kogemuse eest ning tänks tarkpeadele Brendule ja Liisule, et meiega kaasa tulite! Ei jõua ära oodata, et järgmist proovida!

INSTA FEED OCT-JAN
Photos from my Instagram @merylmgi. 


Oh god, I haven't posted the Insta feed here since Fashion Week in October... reallly really need to remember to do this more often, otherwise it's gonna be a huge bunch of photos again. The photos here are as usual the ones I haven't posted or don't remember posting on the blog. Feel free to follow me @merylmgi, since this is where I post daily! x

Oh yea, here's my Snapchat as well - MerylMagi

Have a great week guys!!

_________________________________________________________


Ohhh eii, ma pole postitanud Instagram'i feed'i siia Tallinn Fashion Week'ist saati juba...tõeeesti pean endale rohkem meelde tuletama seda, muidu koguneb jälle selline hulk pilte siia. Pildid nagu ikka on siin need, mida ma pole blogisse postitanud või vähemalt ei mäleta, et oleks. Oleksin väga rõõmus, kui mind follow'ksite @merylmgi, kuna sinna postitan ma põhiliselt iga päev! x

Ah ja muidugi, Snapchat ka siia - MerylMagi

Rõõmdat nädalat kõigile!! 

 

NEW YEAR'S EVE

HAPPY NEW YEAR!!!


As always, I get better photos of fireworks on New Year's Eve than myself and my friends haha! Such a blurry mess, but hey, still want to post some memories here! We spent our New Year's with our favourite travel buddies Kristi and Karol that joined us in Puerto Rico and we stayed at Isabel's place all night with a lot of other people. We watched the shows, played some boardgames and "Who am I" and had a lot of fun there. I really liked to watch the fireworks this year, because Isabel's house is on the sea shore with a view on the coast of Tallinn city, so we could see all the fireworks on the coastline in a row and boy was that amazing to watch! Much better than just staring up until your neck hurts haha, but we still had a lot of fireworks by locals on the shore aswell that were really beautiful. I was a bit sad on that night to be honest, because I lost my favourite Tiffany's teardrop earring some hours before in Tallinn and it was really precious to me. Oh well..

Hope everyone had a really lovely New Year's Eve and I wish you all have a wonderful 2017!! Make it the best year yet! 

____________________________________________________

ILUSAT UUT AASTAT!!!


Nagu alati saan ma aastavahetusel paremad pildid ilutulestikust kui endast ja oma sõpradest haha! Hirmus udupallide kogumik, aga noh, tahan ikkagi mälestused siia ju postitada! Me veetsime oma aastavahetuse oma lemmik reisisemudega Kristi ja Karoliga, kes meiega Puerto Rico's ühinesid ja olime terve öö Isabeli juures koos paljude teistega. Vaatasime saateid, mängisime lauamänge ja seda arvamismängu, kus silt nimega on otsaees. Väga vahva ja tore õhtu oIi! Eriti meeldis mulle see aasta ilutulestiku vaatamine, kuna Isabeli maja on Kakumäel mereääres ning sealt olid kõik Tallinna linna ja ranniku ilutulestikud järjest näha ja oii seda oli super äge vaadata! Palju etem kui tavaliselt üles vaatamine kuni kael kangeks jääb haha, aga muidugi neid oli ka piisavalt kuna kohalikud lasid üksteise võidu enda omi ka, mida oli samuti ilus vaadata. Ma olin see õhtu ausalt öeldes päris kurb, kuna kaotasin mõned tunnid enne ära oma Tiffany teardrop kõrvarõnga kuskil Tallinna peal ja see oli mu jaoks väga väärtuslik. Oeh.

Loodan, et kõigil oli vahva aastavahetus ja soovin teile kõigile imelist 2017 aastat!! Tehke sellest oma parim aasta!

2016 -> 2017
Photos - Paul Meiesaar         Editing - by me


BYE 2016, HELLO 2017!!


I guess it's already time to reflect back on 2016.. time flies too much guys! I think my 2016 wasn't something HUGE or life-changing or outstanding, but just a good year overall with nothing to specifically bring out. I started my 3rd year at university, spent such a great time with J, friends and family and made of course a lot of great new friends along the way. Me and J went on a vacation (finallllyyy) together in the Caribbean which I really loved and it was a really good year for the blog aswell. I think the most important part was that I became more and more aware of what I like, what I want and who I would see myself as in 2017 and the years to come. I learned a lot and that's how I saw my whole 2016. 

As I also brought out in my yesterday's Instagram post, differently for me, the world itself saw a pretty astonishing and horrible 2016. I don't know why I can't recall many really good things that happened this year. There was so much cruelty, so many bad surprises and candidates, so much anger and intolerance, and most imporantly so many new changes that will start shaping this world into a different place more or less. 2016 was scary, and I just really hope 2017 won't be, but all these events weren't temporary, but we will have to carry them on into 2017. So what I ask for you is to try to shape your surroundings at least into a better place next year. Spend time with your friends and family, be patient and tolerant with other people, do little or big good things and try to make this world a better place starting step by step with yourself first. Donate for Syria, buy eggs that aren't from chicken kept in cages (note: find the code on the eggs package that starts with a number that is less than 3), spot a dog freezing outside in the yard and say something to the owner, vote, donate to a local charity that helps misfortunate families, volunteer or take a big bag of dog food and old blankets to an animal shelter (I do that annually every Christmas). 

2017 however will be a year of BIG changes for me. My university will end in June, so I will have to make big changes and decisions in my life now, J's contract will come to an end in Flora, so he is gonna move to some other country by the end of that year...I'm worried and excited at once. My comfortable, routine life will come to an end and I have to leap head first into completely new waters. January will start with applying for different master's, but I don't know if I will have a skip year between bachelor's and master's or not, but I'll keep all the options open and see where J maybe takes me? Scaaaaryyy haha!

Thank you for this lovely year my readers, friends and family! You da best!! Hope everyone has a cheerful and fun New Year's Eve and talk to you next year! <3(I'm in a lot of rush today, so I will have this big text only in English. Täna on mul hirmus kiire päev, seega jätan selle pika teksti seekord vaid inglise keelseks.) 
COFFEE BREAK WITH KATVOS
Laptop and Iphone covers by Katvos/ HERE


A while back I met up with the Katvos girl Kätlin for coffee and chats and we browsed some of her new covers. I ended up picking the black marble one, but taking off the golden one was such a hard thing to do. All her covers just look so amazing! After our meeting, Katvos has already created tons of new selections. My favourites include the pink marble one and the marble in black and gold. She also has covers without the marble pattern like for example different wood patterns. 

You can have a look at her covers from the link above and also on Katvos Instagram: @katvos_

Make sure to e-mail her about shipment outside Estonia! 

_______________________________________________


Mõnda aega tagasi sain taas kokku Katvos'i neiu Kätliniga, et kohvitada, juttu ajada ja vaadata üle ta uuemad kaitsekleebised. Valisin tookord endale välja musta marmori, kuigi kuldse eemaldamine oli nii kurb. Kõik need kleebised on lihtsalt võrratult ilusad! Pärast meie kohtumist on Katvos'il välja tulnud suur hulk uusi disaine. Mu lemmikyte hulka kuuluvad roosa marmor ja muidugi marmor musta ja kuldsega. Tal on ka kleebiseid ilma marmori mustrita, nagu näiteks erinevad puiduimitatsiooniga kleebised. 

Ülal olevast lingist leiab tema kleebiste valiku ja samuti ka Katvos'i Instagram'ist: @katvos_

 

CATWALK ARTICLECatwalk article and favourite accessories.It's so nice to be home guys! Yesterday I had a trial shoot for the Denim Dream campaign. First time I've done a video commercial, but it's something I would love to do over and over again! The shooting took place in the Widescreen studio, where the crew was so sweet and cool. Can't wait to do the 'real deal' already in January and of course can't wait to see the whole SS17 campaign!! 

A week ago Catwalk published an article about me and 3 other social media figures from Estonia that they wanted to introduce a little more. I'm talking about myself, the blog and my Instagram and some other things. The magazine can be found between the Eesti Express newspaper and also online. The link to the article is HERE

Right now I'm visiting my parents and will stay here until 19th before heading back to Tallinn briefly, where J is staying to prepare for his trainings. It's so relaxing to be in Viljandi right now. I can quietly work on my exams and blog, while having my doggies around hehe! I still don't have that Christmas feeling somehow, even though we have a little snow and everything. Might be the fact that Puerto Rico had palmtrees and 30 degrees while having Christmas decorations everywhere, Christmas songs in the malls and of course huge Christmas trees in hotels and cities. This could totally be the reason I can't develop a Christmas feeling anymore haha!

Have a lovely weekend y'all! <3

_________________________________________________

Nii tore on kodus olla! Eile olid mul Denim Dream'i kampaania proovivõtted. See on täiesti esimene kord, kui ma osalen videoreklaamis, kuid see on miski, mida ma teeks vist kogu aeg! Võtted toimusid Widescreen stuudios, mille tiim on super armas ja vahva. Ei jõua ära oodata, et teha juba seda 'õiget värki' jaanuaris ja muidugi ei jaksa ära oodata seda kevad-suvi kampaaniat!! 

Nädal tagasi avaldas Catwalk minust ja kolmest teisest Eesti sotsiaalmeedia tegelasest artikli, kus nad tahtsid meid pisut rohkem tutvustada. Artiklis räägin endast, blogist ning oma Instagram'ist ning palju muud. Ajakirja leiab Eesti Ekspress'i vahelt või netist. Lingi artikli juurde netis leiab SIIT

Hetkel külastan oma vanemaid ning jään siia kuni 19.ndani, mil suundun natukeseks tagasi Tallinna, kus J praegu treeninguteks valmistub. Viljandis on nii rahulik olla praegu. Saan vaikselt kirjutada eksameid ning tegeleda blogiga ning samal ajal olla ümbritsetud oma koertega hehe! Mul pole siiani seda jõulutunnet tekkinud, kuigi lund meil ju väheke on siin. Võib-olla mõjutab pisut see, et Puerto Rico's olid palmipuud ning 30 kraadi samal ajal, kui igalpool olid säravad jõulukaunistused, jõululaulud kaubamajades ning muidugi tohutud jõulupuud hotellides ja linnades. See võib täiesti olla põhjus, miks ma ei suuda enam jõulutunnet tekitada haha!

Toredat nädalavahetust kõigile! <3   

WHAT'S IN MY BAG?

I've heard too many times that a woman's handbag is an endless mess and that is absolutely true in my case. J (and some of my friends) keep getting frustrated all the time, when I just can't find anything I need out of it quickly. So what does it usually contain everyday?

I would say mine is a total student one. I have my Mac Pro that weighs probably more than me, a pen and the beautiful artsy calendar notebook J's mom gave me as a gift last Christmas. Then I have all my cards - student card, bank card, driving license and ID. I also have a separate notebook for everything blog related that has a title "Creation Book" and every different colour set of papers contains different ideas, plans and collaboartions. I also have a bottle of water there, because I recently decided I really have to start drinking more water instead of ice tea. Of course keys, car charger, coins for parking and my Iphone. I don't usually carry my heavy camera with me if I don't plan to take photos. I could really use a smaller good camera though to give you more 'everyday shots'. From beauty stuff I have the Clarins lip perfector with me all the time, a blender for smudged make-up and the nail serum. Lastly there's two things that are always there just in case - GPS because after soon 3 years in Skane, I still have no clue how to not get lost in Malmö, and of course a pair of sunglasses. 

I do have two wallets, but one is kind of old now and the other is Hermés, so I don't want to carry either with me and that's another problem, I still haven't remembered to buy a wallet for my cards haha and I definitely should carry my earphones and comb with me more, but honestly, the bag is damn heavy everyday already...

Now I'm gonna get back to studying, while J is already enjoying Caribbean heat with the football team.. just one more week for me to wait!! I probably write about studying all the time here, but guys honestly it's paying off, I haven't gotten a grade lower than B since the end of first year now and I'm really proud and wanna keep going! 

_____________________________________________

Olen nii palju kuulnud, et naiste käekott on kui põhjatu hunnik segadust ja minu puhul on see absoluutselt tõsi. J (ning paljud mu sõbrad) on minust päris tihti tüdinenud, kui ma jälle ei leia midagi mis vaja käekotist üles. Mis mul seal siis igapäevaselt on?

Ütleks, et mu käekoti sisu on täielikult üliõpilasele omane. Seal on mu Mac Pro, mis ilmselt kaalub rohkem kui mina, pastakas ja ilus kunstiline kalender-märkmik, mille J ema mulle jõuludeks kinkis. Siis on seal kõik mu kaardid - üliõpilaskaart, pangakaart, juhiluba ja ID. Lisaks on mul seal eraldi märkmik blogi jaoks, mille pealkiri on "loovraamat" ning igal erineval värvil on erinevad märkmed ideede, plaanide ning koostööde kohta. Kotis peab mul alati olema veepudel, kuna otsustasin hiljuti, et ma lihtsalt pean hakkama rohkem vett jooma jäätee asemel. Muidugi on seal võtmed, autolaadija, sendid parkimise jaoks ning mu Iphone. Ma tavaliselt ei kanna oma rasket kaamerat kaasas, kui just kindlat plaani pildistamiseks pole. Mulle kuluks väga ära üks pisem hea kaamera siiski, et teha rohkem neid 'igapäevased pildid' postitusi teile. Iluasjadest on mul alati kaasas Clarins'i Lip Perfector, meigisvamm määrdund meigi jaoks ning küüneseerum. Viimaks peavad mul igaksjuhuks kaasas olema GPS, kuna pea 3 aasta jooksul, mis ma Skanes elanud olen, ei suuda ma ikka ilma selleta Malmös hakkama saada, ning paar päikeseprille. 

Mul on küll kaks rahakotti, millest üks on vähe vanake ja teine Hermés, seega ei taha neist kumbagi kaasas kanda ning see on jörgmine probleem, kuna ma pole siiani suutnud meeles pidada, et mul oleks vaja väikest rahakotti oma kaardide jaoks haha. Kindlasti peaksin rohkem kaasas kandma oma kõrvaklappe ja kammi, kuid ausalt, see kott on juba niigi hullult raske, et sinna veel igapäev asju juurde panna...

Lähen nüüd tagasi õppima, taaaskord, samalajal kui J juba Kariibidel jalkatiimiga...mul on veel vaid nädal selleni oodata!! Ilmselt räägin ma siin liiga palju õppimisest, aga ausalt, see pidev õppimine tasub end nii ära, kuna ma pole peale esimese aasta lõppu ühtegi hinnet alla B saanud ja ma olen päris uhke selle üle ning tahan jätkata samas vaimus! 
 

INSTA FEED
Follow me @merylmgiHey!! here are the latest photos from my instagram feed in random order. These are mostly the ones I haven't uploaded on blog. You can find my Instagram HERE


_________________________________________________________


Hei!! Siin on viimatised pildid mu Instagrami kontolt suvalises järjekorras. Enamik neist on need, mida ma pole blogisse üles pannud. Mu Instagrami leiate SIIT!

ABOUT CAMERA AND LENSI've gotten way too many questions about my photos now, so I figured I will post here and on Instagram, what camera and lens I use. So the camera is Canon 100D, which is small and light-weight and perfect for travelling and for carrying around with me. Yes it has it's limits because of being small, but it is nevertheless a super good camera for a blogger to use. With the camera I got the 18-55mm lens, that I wasn't that happy with, so I bought the 85mm lens to it. I use the 85mm one 99% of the times and I love it sooo much! Sometimes I screw up the settings, but oh well haha, still learning my way into photography. It is really cool that this Canon 85mm lens is so fool proof, that even if you can't take photos at all, the outcome is still good enough. What I still would wish for is the 35mm lens, so I could take pictures a lot closer. Hope this helped loves! 


So about the weekend. I'm so stressed lately, because school is taking up all my days and we have so many assignments piled upon each other right now. It just went from 0-100 real fast. So I've been reading and reading and reading all weekend without any life, except for the retail therapy I had in Malmö on Saturday haha! But I'll try to stay positive because once this busy period is over, all the fun begins! What I feel most off about is that J joins the Estonian national team once again tomorrow, because the World Cup qualification games are coming up and I can't go see the games...will be especially sad, if he will get to play again and I will miss out on it. Could really use a massive motivation boost and vaca right now! 


Hope you are all doing well and I will be posting a new outfit either tomorrow or day after! Have a great Sunday! <3 


___________________________________________________________Ma olen saanud nüüdseks juba liiga palju küsimusi oma piltide kohta, seega otsustasin postitada siia ja Instagrami, mis kaamerat ja objektiive ma kasutan. Niiisiis kaamera on Canon 100D, mis on väike ja väga kerge ning seetõttu ideaalne reisimiseks ning endaga kaasas tassimiseks. Muidugi on sel oma väiksuse tõttu mõned limiidid, aga sellegipoolest on see üks super hea kaamera blogijale. Kaameraga sain ma kaasa 18-55mm objektiivi, kuid ei olnud sellega väga rahul, seega peagi ilmus kaamera külge 85mm objektiiv. Kasutan 85mm 99% kordadest, see on nii võrratu objektiiv! Vahest ma keeran sätted täesti metsa omadega haha, aga mis seal ikka, õpin läbi selle igakord. Mis mulle eriti meeldibki selle Canon'i objektiivi juures on, et isegi kui sa ei oska absoluutselt pildistada, siis välja tuleb ikka igati okei seeria. Mida ma väga sooviks oleks 35mm objektiiv, et saaksin teha pilte ka palju lähemalt. Loodan, et see aitas teid armsad! 


Natuke ka nädalavahetusest. Ma olen viimasel ajal päris stressis, kuna kool hõlmab suure osa mu igast päevast ning meil on mitu ülesannet üksteise otsa kuhjunud. Asi läks nullist sajani ikka päris kiirelt. Seega olen ma terve nädalavhetus lugenud ja lugenud ja lugenud ilma mingi eluta, välja arvatud shopingu teraapia Malmös laupäeval haha! Kuid ma püüan jääda positiivseks, kuna kui need kiired ajad läbi on, siis algab kogu lõbu! Millepärast ma enim halvasti tunnen on see, et J liitub taas Eesti koondisega homme, kuna algavad MM kvalifikatsiooni mängud, ja ma ei saa minna neid vaatama...eriti kurb olen siis, kui ta peaks taaskord mängus olema ja ma jään sellest ilma. Tõesti vajaks ühte tohutut motivatsioonipurakat ja puhkust! 


Loodan, et teil kõigil läheb hästi ja uus outfit'i postitus on juba homme või ülehomme tulekul! Vahvat pühapäeva! <3

GOT IT COVERED BY KATVOS

Watch - Daniel Wellington         Iphone & Laptop covers - Katvos
Hey lovely people! I met up with Kätlin, the creator of Katvos phone and laptop covers, when I was in Estonia and picked out myself these shiny golden marble matching covers. This lovely girl creates absolutely amazing covers, that won't let you scratch your device and look absolutely stunning. She has them in so many versions, so I'm warning you, it's hard to pick! I love them so much, they are such high quality, but at the same time easy to remove aswell. Thank you Katvos, still can't stop staring at them!


To make your devices stand out and to find a suitable cover for you, check her Facebook page HERE and contact her through messages. She is really flexible with shipping to other countries besides Estonia and Sweden too. (P.S check the one with the white wood pattern!)


_______________________________________________________________Hei armsakesed! Kohtusin Eestis olles Katvos laptop'i ja mobiilikatete looja Kätliniga ning valisin välja enda Iphone'le ja Mac'ile ühesugused kuldsed marmor kattekleebised. See armas tüdruk loob absoluutelt võrratuid kattekleebiseid, mis kaitsevad su seadmeid kriimude eest ning näevad imeilusad välja. Kattekleebiseid on tal nii palju erinevaid, seega hoiatan, et nende vahel on vägagi raske valida! Lisaks on need super kvaliteetsed, kuid samalajal on neid ka väga kerge eemaldada. Aitäh Katvos, ma jätkuvalt ei suuda neilt pilku pöörata!


Et muuta oma seadmed silmapaitsvamaks ja leida endale sobiv kate, uuri Katvos'i Facebooki lehte SIIN ja võta temaga sõnumite kaudu ühendust. Ta on paindlik ka teistesse riikidesse peale Eesti ja Rootsi saatma. (P.S vaadake kindlasti üle valge puisu imitatsiooniga kleebis!) 

HÄR KOMMER JAG

Hejjj, today it's time to head back to Sweden again. Sitting on the sun deck of a cruise ship, having a Coke, updating the blog on my phone and looking at the skyline of Tallinn getting farther and farther. Oh man it was sad to leave home the other day, but even sadder to drive the opposite directions with J at the ship port today. It's always way too sad for me, even when this time I'm away just over a month. Never gets easier, just becomes more real. Now I'm just gonna remember these cute gestures through car windows until we see again. Blah, hate this!!

Tomorrow it's gonna be a super exhausting day for me. In the morning, when I get off the ship, I'm gonna have to drive from Stockholm to Lund, which is gonna be a rough 7-hour drive. Hope it goes by quickly and smoothly! Good luck Mer haha! The day after I'm already going to university. I'm so excited about this!! It's been so long since I've seen everyone and felt my brain burn!

Oh yesterday was super fun though! J had another important football match that ended 1-1, but literally killed my nerves haha! After the game some peeps from the team, including me and J, had to get to another teammate's place real quick, because his girlfriend had arranged a surprise birthday party for him. Ooh we were so good at lying, that he didn't notice a thing before stepping through that door. The party was fun with so many lovely people and great food and in the end, boardgames!

I really had an amazing Summer in Estonia! Thank you so much friend and family, J and everyone new I met! Swede life aeaits and I will see you all on 20th of October if everything goes according to plan!

Okay long talk already, time to go buy tax free make-up, yaaay! <3

EXPLORING ESTONIA
Lovely sunset at Viru Swamp
No I haven't become a nature-enthusiast-blogger, but I found at one point that only fashion & beauty can get boring, so now I bring my camera with me more often to post about other moments in life aswell. What me and J love to do during Summer is to go for walks when he has a day off. On Friday, it was 5 hours until our movie at the cinema, so we decided to explore the quite famous Viru Swamp near Tallinn. It was sooo gorgeous during the sunset and also had a high platform to enjoy the view over the swamp. Having walks in the nature with J is always fun, but at some point he always confronts me with some crazy dares. Sometimes it's climbing up some tree or jumping to his lap from some high rock, but this time he made me jump over some huge orange puddle. He of course showed me how to do it and said it's easy, but well he's almost 2 metres high and I have these very little jumping short legs, so when I finally agreed to do it (on the condition that he will later wash my white sneakers), I still landed on the edge of the puddle with a splash...Seriously preferring the wooden roads built over these puddles haha! 


On Saturday I had the perfect "Summer ending" and "bye Estonia" party. We just planned to have a lovely meeting dinner together with many wives and girlfriends of Flora footballers, since most of our guys were in the hotel with the national team anyway. It was so nice to hear more about them, because we can't talk much during the games and. There was a lot of super great food aswell haha! There was so much to talk about that we actually ended up leaving after 3am, so me and other 3 girls took a taxi to go home, but the taxi driver enthusiastically pushed us to go to the city centre to get some burgers and next moment we already stepped into a club 4am and the next moment we were walking through town 6am. I haven't had such a cool night out in years I think, thank you so much girls for this super awesome night to remember and to everyone at the dinner, you are so lovely all of you! 


Now it's time to start packing for Sweden and spend the last days at home. I will be posting an outfit tomorrow or day after, but I probably will be really busy this week, so I can't promise I will be posting a lot, but I'll keep you updated through Facebook page HERE and Instagram (@merylmgi). Hope you guys had a fun weekend aswell! <3

_________________________________________________________Ei, minust pole veel saanud looduse-entusiasti-blogijat, aga mõtlesin Veidi aega tagasi, et ainult mood & ilu võib kippuda igavaks jääma, seega kannan endaga rohkem kaamerat kaasas, et postitada siia ka teisi eluhetki aeg-ajalt. Mulle ja Joonasele meeldib suviti käia looduses jalutamas, kui tal vaba päev. Reedel oligi filmini kinos aega 5 tundi, seega otsustasime veeta selle üsna kuulsas Viru rabas Tallinna lähistel. See oli niii ilus päikeseloojangu paiku ja rabas oli ka kõrge vaateplatvorm, millest oli väga ilus vaade üle raba. Need looduseskäigud on alati lõbusad Joonasega, aga mingis punktis paneb ta mind tegema mingeid "julgustükke" alati. Vahest on see kuskile puu otsa ronimine ja vahest pean talle sülle hüppama kuskilt kõrgelt kivilt, aga seekord sundis ta mind hüppama üle mingi hiiglasliku oranzi loigu. Ise ta näitas muidugi ette kui lihtne see on, aga ta on pea 2 meetrit pikk ja mul on need lühikest maad hüppavad lühikesed jalad, seega kui ma lõpuks nõustusingi seda tegema (tingimusel, et ise peseb pärast mu valged ketsid ka siis puhtaks), maandusin ma ikkagi plärtsatusega loigu serval. ..Ausalt need puidust rajad on seal eesmärgiga ju, haha! 


Laupäeval oli mul üks ideaalne "head aega suvi ja Eesti" pidu. Plaanisime lihtsalt teha ühe mõnusa tutvumisõhtusöögi Flora mängijate naistega, sest enamik kutid olid nagunii hotellis Eesti koondisega. Nii tore oli nende kohta rohkem teada saada, sest me ei saa mängude ajal palju rääkida. Muidugi oli palju ka super head toitu haha! Meil oligi nii palju rääkida omavahel, et osad meist lahkusidki alles kella 3 paiku öösel. Mina ja 3 neiut võtsime takso, et koos koju sõita, aga taksojuht entusiastlikult surus meid kesklinna burksile ja järgmine hetk leidsin meid juba klubist kell 4 hommikul ja sealt jörgmine hetk jalutasime linnapeal kell 6 juba. Mul pole vist nii lahedat väljaskäiku olnud aastaid juba, seega aitäh teile tüdrukud ja kõigile, kes õhtusöögil olid - te olete nii vahvad kõik!


Nüüd on aeg hakata pakkima end Rootsi ja veeta viimased päevad kodus. Ma postitan homme või ülehomme siia ka ühe outfit'i, kuid mul on väga kiire nädal, seega ma pole kindel palju ma jõuan postitada siia, aga eks ma hoian kursis Facebooki' lehel SIIN ja Instagramis (@merylmgi). Loodan, et kõigil oli samuti vahva nädalavahetus! <3


WEEKEND FESTIVAL

Iphone photos from Weekend Festival Baltic 2016

 

 

Finallly this post is happening! For the second time I visited the Baltic version of Weekend Festival, which has been held only twice in Estonia at Pärnu beach. The first year blew me away in every way, it was so amazing, so me and the girls didn't think long about going again. This year it was kind of disappointing however in so many ways, but still I really loved it, because I saw every artist I wanted to see and well this festival never fully disappoints, because it's just that good, the vibe is always fun! 


So day 1, Thursday, is when I took all the photos, because the weather was actually really nice. Sorry about all the ferris wheel and firework snaps, because I tend to be a basic girl loving ferris wheels and fireworks haha. First day, however, the main big stage was broken until 10pm, so this kind of ruined the whole day and some artists couldn't even perform, but we saw Aoki throw huge cakes at people and Avicii, so that was enough to make my day.


Second day the weather was horrrrible, rain rain and rainnn. But but it was the best day when it came to the performers. We arrived there when Axwell and Ingrosso were on and after that I could listen to my most favourite Otto Knows yaaay! It was nice since I could hear my favourite songs, but then Showtek came on and even if you don't like Showtek, they really know how to get a festival going. They were sooo good last year and this year aswell! Yadayada moving forward to the night where Martin Garrix literally killed it and sadly that's when the rain got so bad, that we actually left before Tiesto, but oh well. Oh we also listened a bit to Alan Walker aswell. 


Me and Sandra only stayed for two days, but Lisbeth continued on Saturday and got the perfect weather and everything, so jealous! Why I didn't go on Saturday was because of J's football game I wanted to see and because I didn't fnd anyone I particularly like on the performers list. 


Really hope next year is gonna be much better in every way, especially the organisation and the weather. But I guess the first time is always the most exciting one, right?

INSTAGRAM LATELY
Follow me on Instagram - @merylmgiWhen there's a lot to post, I post my latest Instagram photos here again. These are from July until now and I've only put these photos here that I've never posted on blog. Also they are in random order. Instagram is the place I use the most around social media and I usually update it daily, sometimes with news, my thoughts, activities or just when I'm feelin' pretty haha! I also have Snapchat, that I try to use often, but sometimes forget about it totally. The account on Snapchat is Merylmagi. And that's about it besides blog. 


Have a happy weekend and enjoy the Estonian re-indenpendence day celebrations!! <3


____________________________________________________________Kui on taaskord kogunenud palju pildimaterjali Instagrami, siis postitan oma viimatised fotod siia. Need pildid on juulist kuni siiani ning need, mida pole blogis kordagi postitanud. Need on ka suvalises järjekorras siin. Instagram on mul enim kasutusel olev koht sotsiaalmeedias, mida enamasti uuendan igapäevaselt, vahest uudiste või oma mõtete, tegevuste või lihtsalt, kui ilusana tunnen haha! Mul on ka Snapchat, mida üritan kasutada nii palju, kui meelde tuleb, aga vahest unustan selle sootuks ära. Konto Snapchatis on Merylmagi. Ja see ongi peale blogi põhiliselt kõik. 


Vahvat nädalavahetust ja head Eesti taasiseseivumispäeva tähistamist!! <3